Výrobci letadel mají na aerosalonu žně navzdory světovému obchodnímu napětí

Výrobci letadel v počáteční den leteckého veletrhu v britském Farnborough uzavřeli obchody za více než 20 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Poptávka po nových letadlech tak zůstává v dobré kondici navzdory obavám kolem obchodního napětí ve světě a brexitu.

Evropský výrobce letadel Airbus i jeho americký rival Boeing se těší téměř desetiletímu rozmachu. Vděčí za to zejména hospodářskému růstu na rozvíjejících se trzích a potřebě západních aerolinek modernizovat své flotily. Vyšší ceny ropy, rostoucí úrokové sazby, globální obchodní napětí a nejistoty kolem brexitu vyvolaly obavy, že by se poptávka mohla zpomalit. Což se mělo projevit na jedné z největších světových přehlídek letecké techniky, tradičním mezinárodním aerosalonu ve Farnborough.

První den leteckého veletrhu, který probíhá od 16. do 22. července, ale ukázal, že energie tomuto sektoru nechybí.

Ještě předtím, než se začalo s přehlídkami, společnost Boeing oznámila obchod se společností DHL, která je součástí skupiny Deutsche Post DHL Group. Ta umístila objednávku v hodnotě 4,7 miliardy dolarů pro 14 777 nákladních letadel a kupní práva pro dalších sedm nákladních letadel. To završila dohodou za 3,5 miliardy dolarů pro 30 jednotek 737 MAX 8 s americkou letadlovou společností Jackson Square Aviation a dokončila objednávkou Qatar Airways na pět nákladních letadel 777.

Airbus zase oznámil takzvané "memorandum o porozumění" s tchajwanskou začínající společnosti StarLux Airlines, o možném zakoupení 17 svých letadel A350 v hodnotě přibližně 6 miliard dolarů a další memorandum s blíže nespecifikovanou leasingovou firmou pro 80 jednopodlažních A320neo v hodnotě zhruba 8,8 miliardy dolarů.

Farnborough Airshow je největší událostí v tomto odvětví. Střídá se s pařížským aerosalonem a společně každoročně tvoří více než čtvrtinu příjmů z průmyslové objednávky.

 

 

Zdroj: Reuters

Výrobci letadel mají na aerosalonu žně navzdory světovému obchodnímu napětí Foto: Twitter/@airwaysmagazine

reklama

Další články

  1. CEFC se zbavila podílu v Canaria Travel

    Byznys ·

    Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel. Ten přitom loni v říjnu koupila od firmy Unimex Group a EH Group. Inf…

  2. Nové referendum? Mluvčí Mayové jej vylučuje

    Společnost ·

    Plán vlády premiérky Theresy Mayové zveřejněný minulý týden představuje jediný způsob, pomocí něhož lze docíit dohody o odchodu Británie z Evropské unie, který bude v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.