Vojáci, sluhové, dělníci: 10% dětí ve světě je nuceno k práci

Americké ministerstvo práce oznámilo, že ve světě je nuceno pracovat asi 168 milionů dětí ve věku od pěti do sedmnácti let. To podle celosvětové zprávy o dětské práci ze 140 zemích světa představuje mírné meziroční zlepšení. I přesto jsou ale některé děti stále nuceny vykonávat nebezpečná zaměstnání nebo se zapojovat do ozbrojených konfliktů.  

Podle zprávy ale nedělá 40 % zkoumaných zemí dost pro to, aby děti uchránily před nucenou prací. Podle amerického ministra práce Thomase Pereze mnohé z dětí pracují v podzemních šachtách, v textilních továrnách nebo jako sloužící v domácnostech.

Nezletilí jsou často drženi v domácnostech jako služební nebo jsou nuceni k účasti ve vojenských konfliktech. Využívání dětských vojáků je stále větším problémem v Subsaharské Africe a na Blízkém východě, píše se ve zprávě. Děti byly zapojeny do ozbrojených konfliktů v Demokratické republice Kongo, Somálsku, Jižním Súdánu, Iráku, Palestině nebo Jemenu.

Zprávu vypracovávají USA každý rok kvůli zákonu z roku 2000, který zakazuje poskytování amerických obchodních výhod zemím, které dětské práce zneužívají.

"Děti pracující v nebezpečných nebo vykořisťovatelských podmínkách představují problém, který vyžaduje rychlou reakci ze všech stran, včetně vlád a nevládních organizací," řekl Egan Reich, mluvčí ministerstva práce. 

Omezený přístup ke vzdělání a nedostatečná právní ochrana nutí děti do práce, uvádí zpráva a odhaduje, že jen v Subsaharské Africe je asi 59 milionů dětí ve věku od pěti do 17 let, které jsou nuceny  k práci. 

Země, které zaznamenaly v tomto ohledu významný pozitivní vývoj, jsou Albánie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostarika, Pobřeží slonoviny, Ekvádor, Salvador, Peru, Filipíny, Jihoafrická republika, Tunisko a Uganda.

„Tyto země podnikly významné pokroky v řešení problému dětské práce, a u některých to bylo poprvé, co jsme viděli, tak vysokou úroveň pokroku," řekl mluví ministerstva Reich. 

Zdroj: The Guardian, ČTK

 

Vojáci, sluhové, dělníci: 10% dětí ve světě je nuceno k práci Foto: Pracující chlapec v Pákistánu Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.