Vláda ČR se dnes pochválí

Zrušení druhého pilíře důchodového systému, poplatků za recept na léky a u lékaře, přijetí zákona o státní službě nebo zvyšování platů a minimální mzdy zařadí vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mezi své nejpodstatnější úspěchy. Vyplývá to ze zprávy o plnění programového prohlášení, kterou bude kabinet schvalovat na svém pondělním zasedání. Dokument také obsahuje sedm klíčových doporučení pro příští vládu.

Česko po čtyřech letech svého vládnutí kabinet hodnotí jako stabilní a prosperující zemi se zdravými veřejnými financemi a výkonným průmyslem. Vyzdvihuje také to, že země patří mezi nejbezpečnější země na světě, a to i navzdory zhoršení mezinárodní bezpečnostní situace od roku 2014. "Během prvních dvou let jsme napravili řadu nesystémových nešvarů, které měly původ v hospodářské krizi a politické nestabilitě minulých let," stojí ve zprávě.

Vláda mezi své úspěchy řadí i větší efektivitu zadávání veřejných zakázek, investice do škol a školek, aby se zvýšily jejich kapacity, případně prosazení protikuřáckého zákona. Kabinet také vyzdvihuje, že našel peníze na nábor policistů, vojáků, zvyšování platů lékařů, učitelů, řidičů ve veřejné dopravě a zaměstnanců v sociálních službách. Jako účinná opatření proti daňovým únikům materiál jmenuje elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení.

Zpráva vypracovaná Úřadem vlády, shrnuje působení jednotlivých ministerstev od jmenování vlády v lednu 2014. Úspěchy resortů rekapituluje podobným způsobem, jakým Sobotka v těchto týdnech hodnotí ministry během bilančních schůzek. Materiál připomíná, že koaliční vláda se pravděpodobně stane teprve třetím kabinetem v historii samostatné ČR, kterému se povede dokončit čtyřletý mandát.

Dokument obsahuje i "top 10" splněných priorit kabinetu. Řadí mezi ně stabilizaci státního rozpočtu, snížení nezaměstnanosti nebo růst minimální mzdy. Do nejlepší desítky podle zprávy patří i valorizace penzí a zvyšování platů zaměstnancům ve veřejném sektoru, kvalitní a dostupné zdravotnictví, podpora rodin s dětmi, zajištění bezpečnosti, boj s korupcí prostřednictvím zákona o státní službě či registru smluv a zrychlení čerpání evropských fondů.

Materiál rovněž vytyčuje priority pro příští ministerskou sestavu. Nové vládě, která vzejde z říjnových voleb, doporučuje například vyjednat Česku lepší pozici v jádru Evropské unie a neodkládat veřejnou diskusi o zavedení eura v ČR. Pracovat by měla i na efektivním využíváním fondů EU, posilování bezpečnosti, zvyšování výdajů na obranu či ochranou půdy před suchem. Kabinet také doporučuje svým následovníkům například investice do moderních technologií v dopravě, zejména do vysokorychlostní železnice.

 

Zdroj: ČTK

Vláda ČR se dnes pochválí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Trump se hádá se sportovci, hvězdy ho bojkotují

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech stal terčem kritiky slavných sportovců, které se vulgárním způsobem snažil přimět, aby stáli při hymně USA. Proti…

 2. Írán vyzkoušel novou balistickou raketu

  Společnost ·

  Írán oznámil, že úspěšně vyzkoušel novou balistickou raketu typu Choramšár. Podle zprávy státní televize má tato střela dolet 2000 kilometrů a může nést několik hlavic…

 3. Zemětřesení v Mexiku má 295 obětí

  Společnost ·

  V Mexiku po úterním zemětřesení, které si vyžádalo podle poslední bilance 295 obětí, stále pokračují záchranné práce. Podle ministra vnitra Miguela Osoria Chonga ještě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.