Věřitelé odpustí Ukrajině část dluhu, prodlouží i termín splátek

Ukrajina uzavřela se skupinou zahraničních věřitelů dohodu o odpuštění části dluhu. Oznámila to dnes ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková. Věřitelé prominou Kyjevu 20 procent jistiny dluhopisů a termín splatnosti zbylého dluhu prodlouží o čtyři roky do roku 2019.

Jarešková označila dohodu za výhru pro obě strany. „Každý vyšel z této dohody dobře,“ uvedla ministryně podle agentury Reuters.

Ukrajina vedla od jara jednání o restrukturalizaci státního zahraničního dluhu v objemu 18 miliard dolarů (431 miliard Kč). Jednání trvala kvůli rozdílným postojům obou stran více než pět měsíců. Kyjev požadoval, aby věřitelé přistoupili na výrazné snížení jistiny svých dluhopisů, ti to ale dlouho odmítali a navrhovali jen prodloužení splatnosti. V posledním kole jednání, které trvalo dva týdny, se nakonec podařilo dospět ke kompromisu.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu se separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Restrukturalizací zahraničního dluhu státu a státních organizací chce Kyjev ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů, na němž se země letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem.

 

Zdroj: ČTK

Věřitelé odpustí Ukrajině část dluhu, prodlouží i termín splátek Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.