Vidlička, Generali PPF: Ceny ropy závisí na ochraně irácké produkce, integritě země

Peter Vidlička, portfolio manažer Generali PPF Asset Management v Praze, hovoří ve Studiu Zet o dopadu konfliktu v Iráku na finanční trhy a na vývoj cen ropy. Podle Vidličky bude budoucí cena ropy hodně záležet na ochraně ropných zařízení v jižním Iráku a na udržení integrity země.

„Nezapomínejme, že Irák je druhým největším producentem Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC,“ řekl Vidlička. „Takže vše závisí na tom, jak se podaří zajistit ochranu ropných zařízení na jihu a udržet integritu země.“

Podle Vidličky by angažmá Iránu v konfliktu situaci ještě víc zkomplikovalo a napětí zvýšila také slova íránského prezidenta Hasana Rúháního, podle nějž by Teherán v Iráku neváhal s obranou šíitských posvátných míst.

Krize se promítla i na akciových trzích. Podle Vidličky se nejvíce dotkla tureckých akcií, které zaznamenaly mírný pokles, protože hodně tureckých veřejně obchodovaných působí v Iráku - například společnost Dogan Holding, která má v Iráku šest ropných vrtů nebo Coca-Cola Içecek, která vyváží skoro deset procent své produkce právě do Iráku.

„Ostatních trhů ve střední a východní Evropě, jako jsou Česká republika, Polsko, Maďarsko, se krize v Iráku dotkla zatím jen velmi okrajově,“ řekl Vidlička. „Samozřejmě hrozí, že dlouhodobě vysoké ceny ropy by mohly ohrozit oživení růstu evropských i světových ekonomik, což by mělo dalekosáhlé následky.“

Zdroj: Zet

Vidlička, Generali PPF: Ceny ropy závisí na ochraně irácké produkce, integritě země Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.