Veřejných stavebních tendrů ubylo o čtvrtinu, oživování celého sektoru je ohroženo

Stavebních zakázek vypsaných subjekty veřejné správy je stále méně. Jen za prvních pět měsíců letošního roku se jejich počet meziročně snížil o čtvrtinu. Podle analýzy firmy CEEC Research se tak společnosti mohou ucházet pouze o 1159 zakázek. Kvůli neustávajícímu úbytku zakázek, který trvá už několik měsíců v řadě, hrozí zpomalení oživování celého sektoru. 

Objem zakázek vypsaných od ledna do konce května se propadl meziročně téměř o pětinu (17,6 procenta) na 44 miliard korun. Téměř pětinu (17 procent) z toho si již rozdělily konkrétní firmy k realizaci, dosáhly tak na práce za 7,5 miliardy korun. Zrušeny byly tendry představující pět procent celkového objemu. Zbytek na vyhlášení vítěze a podpis smlouvy teprve čeká.

Sestupný trend potvrdily i statistiky za květen, kdy státní instituce vypsaly veřejná výběrová řízení na stavební práce v celkové hodnotě 9,6 miliardy korun. To je v porovnání se stejným měsícem loňského roku o 13,2 procenta méně.

„Proinvestiční politika vlády velmi významně ovlivňuje také soukromé stavby. Pokud by soukromí investoři začali vnímat výše uvedené změny, mohlo by to mít negativní vliv na celou ekonomiku,“ upozornil ředitel developerské společnosti O.M.C.Invest Mário Červenka.

Aktivní je hlavně Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která vypsala osm z deseti největších zakázek letošního roku. Prvenství obsadila i v pátém měsíci. „Největší květnovou soutěž vypsala Správa železniční dopravní cesty na modernizaci železniční stanice v České Lípě za téměř 864 milionů korun,“ podotkl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

 

Zdroj: ČTK

Veřejných stavebních tendrů ubylo o čtvrtinu, oživování celého sektoru je ohroženo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.