Ve vedení firem je vyšší podíl psychopatů, než je celospolečenský průměr, říká H.Kejhová

Ve vedení větších firem a korporací se oproti celospolečenskému průměru více vyskytují psychopati. Jejich podíl tam může podle redaktorky časopisu Moderní řízení Hany Kejhové dosahovat až 4 procent. V celé populaci tvoří psychopati přitom pouze jedno procento všech lidí. Důvodem, je podle Kejhové zejména soutěživé prostředí, ve kterém se takoví lidé díky chybějící empatii a svědomí snáze prosadí na manažerské pozice.

Manipulace, neschopnost vcítit se do pocitů jiné osoby a chybějící svědomí. Taková je rámcová charakteristika psychopata. Podle redaktorky Hany Kejhové to ale s identifikací takového človška není vždy jednoduché. Psychopata totiž často nedokáže odhadnout ani zkušený náborář nebo terapeut. „Tak jako my si umíme obléknout vhodný oděv podle počasí, tak si oni dovedou nasadit masku, která je v tom, či onom momentu žádoucí, takže dobře proplují při výběrovém řízení,“ řekla Kejhová na rádiu Zet. Psychopati se podle ní díky jejich šarmu a výmluvnosti dokáží na svém postu i udržet.

Důvodem, proč se právě tito lidé více vyskytují ve vedení středních a velkých firem, je korporátní prostředí. Vedle genetických předpokladů a špatných vazeb na matku to může být dokonce i jeden z faktorů, který ke vzniku psychopatie přispívá. „Ve firemním prostředí, kde je veliký konkurenční boj, jsou často vlastnosti jako kluzkost, manipulativnost, průbojnost, v manažerském jazyku brané jako tah na branku, silná osobnost, charisma. Tito lidé jsou zpočátku své kariéry ve výhodě, protože oni umí mistrně využít fúze, akvizice, zmatku,“ řekla Kejhová. 

Tím, jak se psychopati neohlíží na své okolí, mohou být v konkrétních situacích firmě prospěšní. „Jsou třeba skvělí krizoví manažeři, jsou to lidé, kteří bez emocí sekají firemní náklady, propouštějí,“ uvedla Kejhová. Zároveň ale jedním dechem dodává, že z dlouhodobého hlediska představují pro firmu obrovský problém a přináší ztráty. Psychopati totiž neumí vytvářet partnerské sítě a dlouhodobé vazby.

Pro zaměstnance podle odborníků neexistuje jiné východisko, než firmu vedenou psychopatem opustit. Nelze a nemá cenu s nimi bojovat. „Je to situace, kdy hrajete o poškození zdraví, reputace, kariérní poškození,“ vysvětlila Kejhová.  

 

Celý rozhovor o psychopatech ve firmách s redaktorkou magazínu Moderní řízení Hanou Kejhovou si můžete poslechnout v playeru výše.

Více se o tématu dočtete také v aktuálním vydání měsíčníku Moderní řízení.

 

Zdroj: ZET

 

 

Ve vedení firem je vyšší podíl psychopatů, než je celospolečenský průměr, říká H.Kejhová Foto: Jiří Koťátko

reklama

Další články

 1. Firmě Nike vzrostl čtvrtletní zisk o 20 procent

  Byznys ·

  Americký výrobce sportovního oblečení Nike zvýšil ve druhém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 procent na 785 milionů dolarů (přes 19 miliard Kč). Oznámila …

 2. USA rozšířily seznam protiruských sankcí

  Byznys ·

  Spojené státy včera rozšířily svůj seznam protiruských sankcí, které jsou odpovědí na přístup Ruska k ukrajinské krizi. Oznámilo to americké ministerstvo financí, kter…

 3. Dětem migrantů mají s výukou němčiny pomáhat roboti

  Společnost ·

  Dětem migrantů by mohli už za pár let s výukou němčiny pomáhat roboti s lidskými rysy. Možnost nasadit šedesáticentimetrové roboty 

  Zahr. tisk: Ruská armáda skrývá válečné zločiny v Sýrii; francouzská policie zabránila terorismu

  Společnost ·

  Světová média dne 23. prosince informují o tom, že ruská armáda se snaží podle organizace Amnesty International zakrývat v Sýrii válečné zločiny.  Rusové měli zabít př…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.