Výběr ze zahraničního tisku: Smysl útoků na Islámský stát a nakažení ebolou v USA

Zahraniční tištěná média s datem 3. října 2014 se věnují například významu útoků proti organizaci Islámský stát, případům Američanů nakažených virem ebola nebo blížícímu se 25. výročí pádu Berlínské zdi. 

Nálety proti Islámskému státu pokračují už čtrnáct dní a týdeník The Economist se pokouší hodnotit, do jaké míry splňují svůj účel. Někde sice džihádisté ustupují, ale jde jen dílčí úspěchy, protože navzdory raketám a bombám radikálové postupují třeba směrem na Bagdád. Hlavním problémem podle deníku ale je, že spojenecké útoky riskují, že sunnitskou komunitu, kterou Vošinkton a jeho koalice pěti arabských zemí potřebuje nálety odradí nálety. Útoky totiž zasáhly i některé Asadovy nepřátele z Chorásánu, jež umírněnci uznávají. Jako příklad aktuální strategické hrozby týdeník upozorňuje, že k Islámskému státu by se pak mohly některé skupiny jako Džbat al Nusra naopak přidat proti společnému americkému nepříteli.

Pokračující válka na Donbase poškozuje ukrajinskou ekonomiku mnohem víc než ztráta poloostrova Krym, tvrdí Qimiao Fan, regionální ředitel Světové banky pro Ukrajinu, Bělorusko, Moldavsko, Evropu a střední Asii. Podle něj může hrubý domácí produkt Ukrajiny v důsledku bojů klesnout až o osm procent. Ostřelování pozic totiž i navzdory příměří z pátého září pokračuje. Lídři takzvané Doněcké republiky chtějí v příštích několika dnech dobýt letiště nedaleko Doněcku, což by znamenalo nejen symbolicky vyhranou bitvu, ale i získaný logistický uzel pro jejich další zásobování, podotýká slovenský deník Sme.

Deník The Moscow Times upozorňuje, že poslanci ruské Dumy projednávají zpřísnění postihů pro cizince, kteří si nelegálně prodloužili pobyt v Rusku a dopustili se nějakého trestného činu. Zatímco dnešní sazba za takové jednání je maximálně tři roky, v současně projednávaném návrhu dolní sněmovny by se mohlo trestat až deseti lety za mřížemi. Včera to agentuře Novosti potvrdil i člen ústavněprávního výboru Vijatkin.

V americkém státě Texas, kde byl hlášen první americký případ nakažení ebolou, zdravotníci oznámili, že budou vyšetřovat dalších sto lidí, aby předešli možnému šíření nákazy. Čtyřčlenná rodina blízká Libérijci Thomasi Eriku Duncanovi má zakázáno vycházet z domu do 19. října, tak aby dodržela třítýdenní inkubační dobu. Zmiňovanou stovku lidí představuje vytipované okolí, které s mužem mohlo přijít do styku. Zároveň se vyšetřuje, jak se nakažený dostal ze západní Afriky přes Belgii do texaského Dallasu přes letištní kontroly, které nemají do země vpustit nikoho s příznačnou horečkou. Už teď je jasné, že nakažený Duncan určitě lhal při vyplňování formulářů o styku s nemocnými, píše dnešní The Wall Street Journal. Podle britského Gárdyjenu zdravotníci v Texasu připustili, že uplnulé dva dny nemohly najít firmu, která by byla ochotná zlikvidovat ručníky a povlečení nakaženého. Teprve když jeho přítelkyně zmínila problém v televizi CNN, přihlásila se společnost likvidující lékařský odpad.

Německo je časovaná bomba, tvrdí kodaňský list The Copenhagen Post, který srovnává věkové struktury demografického vývoje v jednotlivých zemích. Zatímco procento seniorů nad šedesát let v samotném Dánsku vzroste do roku 2030 z 24 na 28 procent, v Německu bude nárůst mnohem vyšší. Ze současných 27 na 39,6 procenta. To znamená, že v Německu bude víc než 32 milionů důchodců. Dánský deník ovšem zmiňuje i pozitivní stránku německého stránutí. Je prý nutné si uvědomit, že oblíbenou destinací německých seniorů je Dánsko, takže by na tom mohli sousedé Německa ještě vydělat.

S blížícím se pětadvacátým výročím pádu Berlínské zdi politologové zkoumají, zdali někdejší Německá spolková republika pouze pohltila rozpadající se sovětský satelit Německé demokratické republiky. A týdeník Der Spiegel v tomto kontextu píše nejen o zkomercionalizované revoluci, ale i o tom, jaké prvky z NDR, symbolizované nynější kancléřkou Angelou Merkelovou, změnily celek nové sjednocené země. Německo je prý mnohem tišší, protože Merkelová vyrostla bez demokratické diskuse. Nemá ráda spory a debaty a raději vládne ve velké koalici, protože jí to umožňuje vytvářet klidnější konsenzus menších skupin, tvrdí týdeník.

S deníkem The Independent hovořila partnerka britského občana Michaela Parkse, který se zabil poté, co ho policie vyslýchala kvůli návštěvě v domě dvanáctileté dívky. Policie důkazy o této návštěvě získala od skupiny dobrovolníku, kteří si říkají Lovci pedofilů a na schůzku Parks vylákali přes sociální sítě Facebook a Twitter jménem oné dívky. Když jeho snahu navštívit nezletilou zdokumentovali, poslali vše na policii. Partnerka ovšem před podobnými iniciativami varuje. Jiní a údernější samozvaní mstitelé totiž mohou vytipované lidi namísto udání sami zkusit fyzicky napadnout nebo zlikvidovat.

V minulé dekádě astronomové rozhodli, že Pluto v naší sluneční soustavě není planetou. Mezinárodní astronomická komise na konferenci v Praze roku 2006 totiž přijala novou definici planet, kterou Pluto nesplňovalo, protože není v zoně vlastní oběžné dráhy dominantní. To se ale nyní přehodnocuje a jak referuje americký deník USA Today na konferenci v Honolulu příští rok zřejmě Pluto získá zpátky původní postavení deváté planety.

Provokace nebo náhoda? Známý televizní reportér Jeremy Clarkson, který uvádí automobilovou televizní show Top Gear, je kritizován za to, že v dalším natáčeném díle pořadu jezdí po Falklandských ostrovech vozem s poznávací značkou H982 FKL, která může odkazovat na Falklandskou válku proti Británii, kterou v roce 1982 prohrála s Británií Argentina. The Daily Telegraph zkoumá, jak údajná náhoda se značkou vznikla.

Zdroj: zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Smysl útoků na Islámský stát a nakažení ebolou v USA Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.