V soutěži Stavba roku 2015 dominovaly ostravské Vítkovice, uspěly hned dvě tamější stavby

Z pěti vítězů třiadvacátého ročníku soutěže Stavba roku se hned dvě stavby nacházejí v ostravském industriálním areálu Vítkovice. Jde o nástavbu vysoké pece s názvem Bolt Tower a o národní kulturní památku Důl Hlubina, která byla zpřístupněna veřejnosti a našla nové využití jako kulturní centrum. Vedle těchto staveb byla oceněna i Základní škola v Dobřichovicích, Komenského most v Jaroměři nebo Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi.  

Vítězové vzešli z užší nominace 15 staveb, které vybrala porota. „Všechny projekty, které jsou přihlášeny, jsou posuzovány z hlediska komplexní kvality dokončené stavby. To znamená, že to musí být dobrý projekt, dobrá architektura, ale musí být také dobře postavena a musí s ní být spokojen i její uživatel,“ řekl na rádiu Zet architekt Jan Fibiger, který předsedá Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství. Letos se do soutěže Stavba roku přihlásilo celkem 60 objektů. Oceněny byly tyto stavby:

 

Vysoká pec

Autor: Ing.arch. Josef Pleskot 

„V Ostravě vzniká nové kulturní centrum. Ne v centru města, ale v místě, kde skončily svou činnost těžařské a huťařské provozy,“ řekl k této oceněné stavbě Fibiger.

 

Národní kulturní památka Důl Hlubina

Autoři: Ing. Milan Šraml, Ing. arch. Jan Malík, A-LT Architekti 

Po skončení těžby byly ke kulturním účelům využity i prostory Národní kulturní památky Hlubina. Vzniklo zde mimo jiné centrum vzdělávání umělců.

 

Základní škola v Dobřichovicích

Autoři: Šafer Hájek architekti s.r.o. – Oldřich Hájek, Jaroslav Šafer, Jakub Koníř, Olga Kostřížová, Pavel Lesenský, ing. arch. Laco Fecsu, Radek Toman

„Do tohoto malého přípražského sídla přinesla nádhernou školu, která je svou barevností uvnitř i venku příslibem pro to, aby tam děti chodily rády. Pro obec samotnou se stala významným kulturním centrem,“ řekl Fibiger k této oceněné stavbě.

 

Komenského most v Jaroměři

Autoři: Prof. ing. arch. Mirko Baum, Ing. arch. David Baroš, Ing. Vladimír Janata 

Jde o pěší a cyklistickou lávku přes řeku Labe, která nahradila ocelový most. Ten strhla v červnu roku 2013 povodeň. 

 

Podzemní komplex Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi

Autoři: doc. Ing. arch. Michal Hlaváček, Ing. arch. Karel Musil 

„Je to vlastně parkoviště, které je schováno pod náměstím. Na náměstí je realizován park, dětské hřiště a místo k setkávání. Zajímavé bylo, že při výstavbě byly objeveny historické prostory, které byly jako výstavně-herní záležitost připojeny k parkovišti,“ řekl Fibiger.

 

Za soutěží Stavba roku stála podle Fibigera idea podnítit stavební firmy aby odváděly kvalitní práci, kterou dokončí včas. „Do dvou let byla tato kritéria samozřejmostí a dostalo se to do té krásné polohy, že se začalo hledat komplexní přijetí stavebního díla.“ Podobné soutěže se poté začaly pořádat i na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.

 

Celý rozhovor s Janem Fibigerem o soutěži Stavba roku a letošních vítězných stavbách si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

V soutěži Stavba roku 2015 dominovaly ostravské Vítkovice, uspěly hned dvě tamější stavby Foto: stavbaroku.cz

reklama

Další články

  1. Spojené státy chtějí registrovat majitele dronů

    Společnost ·

    Americká vláda plánuje vytvoření registru majitelů bezpilotních letounů. Reaguje tak na rostoucí počet incidentů, při kterých takzvané drony představují bezpečnostní r…

  2. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.