V neděli k definitivnímu řešení řecké krize nedojde, myslí si ekonom J. Seidler

Na nedělním summitu Evropské unie dojde k dohodě mezi Řeckem a jeho věřiteli, půjde ale jen o polovičaté řešení. V pořadu Tržní okénko to řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Podle něj stále nebude politická vůle na to, učinit definitivní rozhodnutí. Případná dohoda se proto bude týkat pouze dočasné pomoci ve formě překlenovacího úvěru.

Seidler podotkl, že takzvaných finálních termínů k dohodě už byla celá řada. Teď je podle něj ale situace jiná. „Řecké ekonomice nyní skutečně dochází peníze a zdroje. Řecká vláda bude muset řešit, kde vezme peníze na výplatu mezd zaměstnanců a na penze, takže se obávám, že nyní ten čas skutečně vyprchává a k nějaké dohodě bude muset dojít,“ řekl hlavní ekonom ING Bank hlavnímu ekonomovi skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Nejpravděpodobnějším scénářem je podle Seidlera pouze dočasná pomoc ze strany věřitelů, kteří poskytnou Řecku překlenovací úvěr. ƒ„Obávám se, že politická vůle skutečně udělat to tvrdé řešení, a říct: ,Dohodneme se? Ano nebo ne? Pokud ne, tak odcházíte z eurozóny,' ještě nebude.“

Pokud by nakonec skutečně došlo na odchod Řecka z eurozóny nebude podle Seidlera dopad na finanční trhy tak velký, jako například v minulosti krach americké banky Lehman Brothers. Nejhorší by podle něj takzvaný Grexit byl pro samotné Řecko, které by muselo nakonec přistoupit k radikálním reformám mnohem dříve, než po něm požadují evropští věřitelé.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

V neděli k definitivnímu řešení řecké krize nedojde, myslí si ekonom J. Seidler Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.