V lednu stoupl počet osobních bankrotů o 176 víc než v prosinci

V lednu došlo k vyhlášení 1286 osobních bankrotů. Šlo přitom o 176 víc než v prosinci. Zároveň bylo podáno 1233 návrhů na osobní bankrot, o 259 méně než o měsíc dříve. Jde o nejnižší počet za měsíc od července 2011. Informace vycházejí ze statistik firmy CRIF - Czech Credit Bureau.

„Leden je dlouhodobě měsícem s nejmenším počtem podaných návrhů na bankrot, což platí i u osobního bankrotu. Poslední tři roky je dokonce v lednu podáváno méně návrhů na osobní bankrot, než činí počet vyhlášených bankrotů. Prosinec zase bývá měsícem, ve kterém je vyhlášeno nejméně osobních bankrotů v rámci daného roku,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Od února 2016 do ledna 2017 bylo vyhlášeno 16 042 osobních bankrotů. V meziročním srovnání jde o pokles o 488 bankrotů, tedy o tři procenta. Počet návrhů na osobní bankrot se ve stejném období snížil o šest procent a činil 18 726.

Počet dlužníků spravovaných společností M.B.A Finance, kteří podali návrh na oddlužení, klesl meziročně o 16 procent. Tento trend kopíruje snižující se počet neplatičů. Hlavně se jim častěji daří své dluhy doplatit, takže jim nehrozí exekuce, která byla často motivací požádat soud o schválení osobního bankrotu. Toto zlepšení jednoznačně způsobují vyšší a stabilnější příjmy obyvatelstva, řekl provozní ředitel největší tuzemské inkasní společnosti Jakub Zetek.

Letos Kameníčková očekává, že počet osobních bankrotů se stabilizuje na úrovni loňského roku. Příznivé ekonomické podmínky, vysoká zaměstnanost a nízká inflace přispějí k růstu příjmů domácností. Případné dopady novely insolvenčního zákona, která obsahuje benevolentnější pravidla pro oddlužení osob, lze podle ní nyní obtížně odhadovat.

 

 

Zdroj: ČTK

V lednu stoupl počet osobních bankrotů o 176 víc než v prosinci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EET ohrožuje existenci desítek trafik

    Byznys ·

    Zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) nutí několik desítek trafikantů přemýšlet o ukončení jejich činnosti. Většinou to zvažují menší nezávislí živnost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.