V Haagu začíná summit o jaderné bezpečnosti, jednat se bude i o Ukrajině

Lídři více než padesáti zemí světa se dnes sejdou na dvoudenním summitu v Haagu, který se bude týkat zvýšení jaderné bezpečnosti ve světě. Nizozemského summitu se zúčastní americký prezident Barack Obama, vrcholní představitelé EU, OSN, Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) nebo Interpolu. Na začátku jednání o nukleární problematice jsou očekávány diskuse lídrů skupiny G7 o ukrajinské krizi.

Na začátku jednání o nukleární problematice jsou očekávány diskuse lídrů skupiny G7 o ukrajinské krizi.

Rusko, jehož vztahy se Západem se v důsledku zabrání ukrajinského Krymu výrazně a velmi rychle zhoršily, bude v Haagu reprezentovat ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Summit má v plánu vymyslet a zformulovat, jak ve světě snížit množství nebezpečného radioaktivního materiálu, zlepšit bezpečnost jeho přechovávání a také posílit mezinárodní spolupráci.

U zrodu "nukleárních summitů" stál pražský projev Baracka Obamy v roce 2009. V něm americký prezident označil právě možnost, že teroristé získají a použijí atomovou zbraň, za jedno z největších nebezpečí pro dnešní svět.

První summit o jaderné bezpečnosti se konal ve Washingtonu o rok později. Dva roky poté, už po havárii v japonské Fukušimě, která přidala tématu další rozměr, následovalo jednání v korejském Soulu. Nyní je na řadě Haag a v roce 2016 by se mělo diskutovat opět v hlavním městě USA.

Zdroj: ČTK

V Haagu začíná summit o jaderné bezpečnosti, jednat se bude i o Ukrajině Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Deutsche Bank loni více než zdvojnásobila zisk

    Byznys ·

    Největší německá banka Deutsche Bank loni více než zdvojnásobila čistý zisk na 681 milionů eur (téměř 19 miliard korun) z 316 milionů eur v předchozím roce. K růst…

  2. Ropní Otesánci - Komentář Jakuba Kučery

    Byznys ·

    Většina hlavních energetických prognóz počítá s rostoucími ropnými exporty ze zemí Blízkého východu, respektive ze zemí OPEC. Nová studie tento předpoklad zpochybňu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.