V Řecku začaly první pohřby obětí ničivého požáru

V Řecku se v sobotu konal první pohřeb jedné z více než osmi desítek obětí, které si vyžádal pondělní ničivý požár pobřežní oblasti nedaleko Atén. Smutečního obřadu za zesnulého kněze, který utonul při pokusu uplavat před plameny šířícími se v oblasti města Mati, se na předměstí Atén zúčastnilo několik stovek lidí, uvedla agentura AP.

Informace řecké vlády, že požár zřejmě někdo založil úmyslně, podle deníku Kathimerini vyvracejí dosavadní výsledky vyšetřování. Ty hovoří o tom, že plameny se začaly šířit zřejmě kvůli nedbalosti konkrétního člověka, který v horkém a větrném počasí pálil suché větve.

Koroner Nikos Kalogrias agentuře AP sdělil, že identifikace obětí požáru stále pokračuje. Počet mrtvých se vyšplhal už na 87, některá média však uvádějí i 88 obětí. Počet dosud nezvěstných už řecké úřady oficiálně neuvádějí.

Pohřeb 83letého kněze je prvním z řady pohřbů, které budou následovat v dalších dnech. V neděli se bude konat například smuteční obřad za tři členy jedné rodiny, kteří v Mati přišli o život. Rodina požádala novináře, aby se obřadu neúčastnili.

Ministr pro veřejný pořádek a ochranu občanů Nikos Toskas vzbudil ve čtvrtek rozruch svým vyjádřením, že vláda má ohledně požáru podezření na to, že byl založen úmyslně. To ale zatím vyvracejí výsledky vyšetřování speciální hasičské jednotky pro zjišťování příčin požárů (DAEE). Deník Kathimerini na svém serveru s odkazem na DAEE uvedl, že příčinou požáru zřejmě byla nedbalost. Vyšetřovatelé prý znají i konkrétního viníka, který neuhlídal oheň v pohoří Pendeli a ten se pak rychle rozšířil až k pobřežním letoviskům na východním pobřeží Attiky.

 

 

Zdroj: ČTK

V Řecku začaly první pohřby obětí ničivého požáru Foto: ČTK/ZUMA/Pierre Berthuel / Le Pictorium

reklama

Další články

 1. Akcionář žaluje Facebook kvůli poklesu akcií

  Společnost ·

  Akcionář sociální sítě Facebook podal žalobu na firmu a jejího generálního ředitele Marka Zuckerberga kvůli čtvrtečnímu propadu cen akcií o 19 procent. Mohla by to být…

 2. Putin pozval Trumpa na návštěvu Moskvy

  Společnost ·

  Ruský prezident Vladimir Putin pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa do Moskvy. Oba jsou na setkání připraveni, musí však k němu být vytvořeny vhodné podmínky. Š…

 3. KLDR předala USA ostatky padlých vojáků

  Společnost ·

  Severní Korea v pátek předala Spojeným státům část pozůstatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-53. Informoval o tom Bílý …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.