V Řecku se dnes začne uplatňovat dohoda s Turky o vracení migrantů

V Řecku se ode dneška začne uplatňovat dohoda Evropské unie a Turecka o vracení migrantů, kterou lídři osmadvacítky s tureckým premiérem uzavřeli na pátečním summitu v Bruselu. Všichni uprchlíci, kteří počínaje dnešním dnem připlují z Turecka na řecké ostrovy a kteří po podání případné žádosti nezískají v zemi azyl, budou po vyřízení nutné administrativy vraceni na turecké území. První běženci by měli být takto odesláni zpět kolem 4. dubna.

Řeky nyní bude čekat velký nápor kvůli tlaku na rychlé zpracování všech úředních náležitostí pro každého z nově připluvších migrantů. Vláda odhaduje, že bude potřebovat až 4000 nových lidí - mimo jiné pohraničníků, soudců, úředníků či tlumočníků. Až polovinu z nich přislíbily do Řecka vyslat členské země EU, zatím se tak ale ještě nestalo.

Zatím není jasné, zda hrozba vracení migrantů zpět do Řecka uprchlíky od cesty přes moře odradí nebo nikoli. Unie se zavázala, že za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka z řeckých ostrovů bude jiný Syřan přemístěn z Turecka do EU. Přednost mají dostat ti migranti, kteří předtím nevstoupili nebo se nepokusili vstoupit do EU neregulérním způsobem.

 

 

Zdroj: ČTK

V Řecku se dnes začne uplatňovat dohoda s Turky o vracení migrantů Foto: Malcolm Chapman / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.