USA změní tajným službám pravidla, omezí sběr dat a odposlechy cizinců

Americké tajné služby budou muset dodržovat omezení při sběru komunikačních dat a odposleších cizinců, především pak po pěti letech vymazat všechny údaje nesouvisející s národní bezpečností. V úterý to oznámila administrativa prezidenta Baracka Obamy. 

Organizace hájící lidská práva ale ohlášené změny kritizují jako nedostatečné, neboť masivní sběr dat bude nadále pokračovat.

Zatímco dosud mohou být shromážděná data využívána a skladována bez omezení, nově bude pro uchování informací podmínkou jejich zařazení do jedné z šesti bezpečnostních kategorií. Těmi jsou protišpionáž, boj proti terorismu, boj proti šíření zbraní, kybernetická bezpečnost, hrozby vůči USA či spojencům a boj proti mezinárodní kriminalitě. Ostatní data musí být po pěti letech smazána, pokud se na ně nebude vztahovat výjimka.

Nová opatření dále mimo jiné ukládají dohled nad tím, jak tajné služby komunikační data Američanů získaná bez konkrétních povolení využívají. Takové informace bude možné využít jen pro případy „závažných trestných činů“, jako jsou vraždy, únosy či otázky národní bezpečnosti.

 

Zdroj: ČTK

USA změní tajným službám pravidla, omezí sběr dat a odposlechy cizinců Foto: Shutterstock.com: Demonstrace proti odposlechům ve Washingtonu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.