Unipetrol zahájil v Litvínově výrobu leteckého paliva

Koncern Unipetrol zahájil výrobu leteckého paliva v rafinérii u Litvínova. Dosud tento druh paliva společnost vyráběla pouze v Kralupech nad Vltavou. Důvodem pro rozšíření výroby je vzrůstající poptávka po leteckém palivu a nové obchodní příležitosti. Náklady na investici se přehouply přes sto milionů korun. V úterý o tom informoval mluvčí chemičky Pavel Kaidl.

Otevřením výroby v areálu v Záluží u Litvínova zvýší Unipetrol kapacity pro letecké palivo zhruba o 30 procent na 200 000 tun ročně. "Reagujeme na rostoucí poptávku po leteckém palivu a současně využíváme synergií, které se nám nabízejí. První z nich je zhodnocování stoprocentního podílu v našich rafinériích, který jsme získali v roce 2015 začleněním společnosti Česká rafinérská, a druhou jsou obchodní a distribuční příležitosti díky naší příslušnosti do mezinárodní skupiny PKN Orlen," uvedl předseda představenstva skupiny Unipetrol Krzysztof Zdziarski. "Rozšířením výroby do Litvínova můžeme efektivněji rozložit výrobní kapacity, zvýšit flexibilitu distribuce a účinněji reagovat na sezonní výkyvy ve spotřebě paliva," dodal.

Unipetrol je jediným výrobcem leteckého paliva JET A-1 v České republice. Toto palivo, označované také jako letecký petrolej, je vhodné pro většinu proudových letounů. Unipetrol jej ve spolupráci s PKN Orlen dodává na pražské letiště Václava Havla nebo Správě státních hmotných rezerv. Významným odběratelem v rámci Letiště Václava Havla Praha je samotný PKN Orlen, který od loňského dubna přímo zásobuje letecké společnosti tankující na tomto letišti. Z celkové roční výroby chce Unipetrol třetinu produkovat v novém výrobním a distribučním zařízení u Litvínova.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů - zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 404 stanic největším řetězcem v Česku.

 

 

Zdroj: ČTK

Unipetrol zahájil v Litvínově výrobu leteckého paliva Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

  1. Mají České dráhy zálusk na konkurenci?

    Byznys ·

    České dráhy (ČD) se zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl gener…

  2. Co přinesl včerejší minisummit k migraci?

    Společnost ·

    Země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky; kde takové řešení nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaný…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.