U lékaře: Výskyt epilepsie u dětí je těžké diagnostikovat, v ČR jí trpí na 80 tisíc dětí

U vzniku epilepsie hraje velkou roli genetika. Odhaduje se, že asi dvě třetiny dětských epilepsií mají genetickou příčinu. Pacienti s epilepsií ale samozřejmě mohou mít děti. Riziko, že se i u nich objeví epileptické záchvaty, je jen mírně zvýšené. Vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění může způsobit jeden jediný případ v celé široké rodině. U dětí je navíc výskyt epilepsie těžké diagnostikovat. Mohou mít totiž febrilní křeče, jejichž příčinou nemusí být epilepsie, protože v dospělosti vymizí. Na rádiu ZET v pořadu U lékaře o dětské epilepsii mluvil vedoucí lékař jednotky intenzivního monitorování pacientů s epilepsií Kliniky dětské neurologie Univerzity Karlovy 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole docent Jan Kršek.

Co je to epilepsie, jaké má příčiny a jak se projevuje?

Epilepsie je veliký balík onemocnění. Když se řekne, že dítě má epilepsii, v zásadě o něm ještě mnohé nevíme. Je to dané tím, že mezi epilepsii je možné řadit onemocnění, při kterém například úplně zdravé dítě prodělalo dva nebo tři záchvaty, nemusí užívat ani trvale léky a vede si v zásadě normální život. Škála pak pokračuje až po velmi postižené jedince s mnoha dalšími mentálními a zdravotními hendikepy.

Kolik dětí v České republice trpí epilepsií?

Ten počet dětí není zcela známý. Řeknu, že je to půl až jedno procento populace. V přepočtu na Českou republiku to asi znamená 80 tisíc lidí. Dodám, že v těch dětských věkových kategoriích je to číslo o něco vyšší. Například u nejmladších věkových kategorií mezi kojenci především batolaty, se to pohybuje přes jedno procento. Kdybychom měli hovořit o skupině dětí, které se setkaly s epileptickým záchvatem, jako projevem něčeho, tak to ještě nemusí být diagnóza epilepsie. V těchto případech se najednou začneme pohybovat mezi třemi až pěti procenty. Jde například o děti s febrilními křečemi. To je vlastně určitým způsobem epileptický záchvat, ale rozhodně to dítě nemá diagnózu epilepsie. V tom je ten problém, že není možné spočítat počet dětských pacientů s epilepsií.

Co to jsou febrilní křeče?

Je to geneticky podmíněné onemocnění, při kterém je náchylnost ke vzniku křečí. Jde o nějaké formy záchvatu při horečce. Onemocnění je typické pro první až pátý rok života. Je to věkově vázaná dispozice, která u starších dětí a dospělých pacientů vymizí. Pacienti jsou poté zdraví.

Jak jsme na tom v tomto ohledu v porovnání se světem?

Pokud jde o výskyt onemocnění, tak v zásadě v rozvinutých zemích je výskyt epilepsie prakticky všude na světě stejný. Je jím postiženo půl a až jedno procento populace. O něco vyšší výskyt epilepsie je v rozvojových zemích například v důsledku ne zcela zvládnutých infekčních onemocnění centrální nervové soustavy, horší péči o traumata mozku a podobně. Pokud ta otázka směřuje na kvalitu péče o dětské pacienty s epilepsií, tak pevně doufám, že bez uzardění mohu říci, že je v České republice její kvalita porovnatelná s s rozvinutými státy západní Evropy, Spojenými státy a podobně.

V čem se epilepsie v dětském věku liší od té v dospělosti?

Charakter epileptických záchvatů je u dětí rozhodně odlišný od dospělých jedinců. Určitě to nejsou klasické záchvaty s pádem, křečemi s bezvědomím nebo pěnou u úst. Jsou to nejrůznější formy záchvatů ať už s jinými formami křečí, zahleněním, nějakými automatizmy – to znamená atypickým chováním. Ta šíře projevu onemocnění je tady opravdu nesmírně velká. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Výskyt epilepsie u dětí je těžké diagnostikovat, v ČR jí trpí na 80 tisíc dětí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.