Čtvrtletní zisk British Petroleum překonal odhady, firma prodá další aktiva

Zisk britské ropné společnosti British Petroleum ve třetím čtvrtletí meziročně klesl, překonal ale očekávání finančních trhů. Firma dnes oznámila zvýšení dividendy a slíbila, že prodá další majetek a výnosy z prodeje rozdělí mezi investory. BP vytvořila čistý zisk 3,69 miliardy dolarů (68,9 miliardy Kč), což bylo asi půl miliardy dolarů nad průměrným odhadem analytiků.

V meziročním srovnání byl zisk o zhruba 25 procent nižší kvůli slabším maržím rafinerií a nižšímu zisku z aktivit v Rusku. Skončil ale více než miliardu dolarů nad výsledkem druhého čtvrtletí, kdy jej zasáhla vysoká daňová platba v Rusku.

Svou čtvrtletní dividendu BP zvýšila o šest procent na 9,5 centu na akcii. Společnost také oznámila, že během příštích dvou let prodá další majetky za celkem deset miliard dolarů a většinu výnosu z toho předá akcionářům. BP již prodala aktiva za 38 miliard dolarů, aby pokryla náklady na odškodnění, která vyplácí za únik ropy v Mexickém záluvu z roku 2010.

Odprodej majetku je ale nyní aktuální pro celý ropný sektor, který se snaží zastavit růst nákladů a připravuje se na možný propad cen v budoucnu. BP nicméně ponechala výhled investic pro příští rok beze změny v rozpětí 24-25 miliard USD. Do roku 2020 má firma v plánu investovat 24 až 27 miliard dolarů ročně.

Zdroj: ČTK

 Čtvrtletní zisk British Petroleum překonal odhady, firma prodá další aktiva Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce řešit dluh Ukrajiny za plyn

    Byznys ·

    Ruský vývozce zemního plynu Gazprom vyjádřil obavy o schopnost Ukrajiny platit za dodávky. Kyjev stále neuhradil platbu za srpen a Gazprom to chce "naléhavě" řešit, uv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.