Turistika na Mt. Everest už s horolezectvím nemá nic společného, říká horolezec J. Novák

Na Mount Everest se vypraví průměrně sto expedic ročně. Mnozí z účastníků nejsou zkušení horolezci a pro snazší zdolání nejvyšší hory světa používají kyslík, platí si početný pomocný personál a nosiče. Podle horolezce Jiřího Nováka tyto výpravy s horolezectvím již nemají nic společného. Podle něj je také nerealistické dodržet nařízení, které Nepálské úřady zavedly letos: každý má povinnost snést z hory 8 kg odpadků.  

O výpravách na Mount Everest a nové povinnosti horolezců snášet z hory odpadky ve Studiu Zet mluvil Jiří Novák - horolezec, který se jako první Čech v roce 1980 zúčastnil společné italsko-československé expedice na nejvyšší horu světa. Na kontě má stovky výstupů v Alpách, Kavkazu, Pamíru, Himálaji i Andách, z toho devět prvovýstupů.

V letech 1985 až 2005 byl Jiří Novák také členem expediční komise Mezinárodní horolezecké asociace.

Každoročně k Everestu směřuje asi sto expedic, tedy celkem asi tisíc horolezců. Asi 500 lidí dosáhne vrcholu. Asi polovinu účastníků většiny expedic jsou výškoví nosiči nebo personál který zajišťuje služby jako vaření.  

Od roku 1980, kdy cestu na horu otevřeli i Číňané, na nejvýše položené místo na planetě míří výpravy ze dvou stran. 

Podle Nováka už  něj se takový druh výprav za horolezectví považovat již nedá. „Cesta už je zajištěná, navíc jdou všichni pod kyslíkem, takže už to ztrácí charakteristiku horolezectví,” uvedl. „Je to jakési šplhání po žebřících a přitahování se šplhacími jumary a v podstatě to nemá s horolezectvím nic společného.”

Větší koncentrace výprav na nejvyšší horu světa vede k hromadění odpadu v místech, kde horolezci táboří. Snaze o alespoň částečné odstranění odpadků na Everestu se věnuje několik iniciativ. Expedice Eco Everest například už od roku 2008 snesla z hory postupně vice než 15 tun odpadků, včetně vybavení, výstroje a šesti těl mrtvých horolezců.

Podle nového nařízení nepálských úřadů, které je v platnosti od dubna, musí každý horolezec z expedice na Mount Everest snést z hory osm kilogramů odpadků. 

Toto nařízení je podle Nováka prakticky nerealizovatelné, protože mnozí členové expedicí nejsou fyzicky natolik zdatní, aby mu v extrémních podmínkách velehor mohli vyhovět.

„Nepovažuji za reálné, že většina z účastníků by něco snášela dolů, to je prostě iluze,” řekl Novák. „Mnozí z nich bojují o život a těžko při tom budou ještě sbírat odpadky.” 

Celý záznam rozhovoru si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Turistika na Mt. Everest už s horolezectvím nemá nic společného, říká horolezec J. Novák Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.