Turecké hotely čelí vážným problémům, před zimou propouštějí a zavírají

Turecké hotely se potýkají s vážnými problémy. Jejich obsazenost prudce klesla a je nejnižší v Evropě. Hotely už propustily 40 % zaměstnanců, některé z nich na zimu zavírají a další čelí problémům se splácením úvěrů. Informoval o tom předseda tureckého hotelového svazu TUROB Timur Bayindir.

Cestovní ruch obvykle přispívá k hrubému domácímu produktu země 30 miliardami dolarů (756,7 miliardy korun) ročně. V letošním roce ho však vážně poškodila řada bombových útoků a červencový nezdařený pokus o převrat. Jedna z dlouhodobě nejnavštěvovanějších zemí, oblíbená mezi Araby, Rusy a Evropany, tak za prvních deset měsíců letošního roku podle údajů TUROB zažila prudký pokles obsazenosti hotelů na 50,4 procenta. Příjmy na pokoj se pak ve stejném období snížily o 42 procent, což byl nejprudší pokles v Evropě. Některým hotelům pak obsazenost klesla až na 30 procent, což znamená, že byly ve ztrátě.

„Někteří majitelé hotelů prodali své byty, aby vyšli s penězi, a sektor musel nechat odejít 40 procent personálu,“ prohlásil Bayindir.

Počet zahraničních turistů v Turecku klesl v říjnu o čtvrtinu. To byl nejmenší pokles za sedm měsíců, protože počet příjezdů z Ruska poté, co Ankara obnovila vztahy s Moskvou, oživil. Právě pokles ruských turistů, kteří se tradičně hrnou na pláže Středozemního moře v Turecku, byl zvláště bolestivý. Vztahy zemí poškodilo sestřelení ruského vojenského letadla nad Sýrií. Vztahy byly formálně obnoveny v srpnu.

Výrazný propad zažil letos Istanbul, kde obsazenost za deset měsíců klesla o více než čtvrtinu. Průměrná cena za pokoj se pak snížila na 99,3 eura (2700 Kč) ze 124,1 eura loni. Bayindir označil situaci istanbulských hotelů za „velmi vážnou“ a řekl, že mnoho zdejších hoteliérů může následovat příklad majitelů nemovitostí na pobřeží Středozemního moře a na zimu zavřít, aby snížili náklady.

Bayindir rovněž upozornil, že většina podnikatelů bude mít problémy se splácením půjček, které si vzali v naději, že prudce poroste počet turistů. Jejich problémy by však neměly způsobit bolesti hlavy bankovnímu systému. Hotely měly na konci září podle údajů úřadu pro bankovní dohled BDDK na celkovém objemu nesplácených úvěrů podíl menší než jedno procento.

 


Zdroj: ČTK

Turecké hotely čelí vážným problémům, před zimou propouštějí a zavírají Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V čele společnosti Lego poprvé stane cizinec

  Byznys ·

  Generálním ředitelem dánského výrobce stavebnic Lego se poprvé v historii podniku stane cizinec. Dlouholetý generální ředitel Jörgen Vig Knudstorp totiž na konci roku …

 2. Zeman dostal od Trumpa pozvání do Bílého domu

  Společnost ·

  Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v dnešním telefonickém rozhovoru. Informaci sdělil ml…

 3. Forejt jako protokolář končí, potvrdil Hrad

  Společnost ·

  Ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt se vzdal z osobních a zdravotních důvodů svého místa. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček uvedl, že skončí ke konci r…

 4. BBC: Bílý dům uklidňoval Čínu kvůli Trumpovi

  Společnost ·

  Bílý dům se pokusil uklidnit čínské vládní představitele v souvislosti s telefonátem, který absolvoval nově zvolený prezident Donald Trump s tchajwanskou prezidentkou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.