Tunel Blanka bude zprovozněn 2. prosince, o tři roky později než bylo původně v plánu

Tunelový komplex Blanka, nejdelší v České republice,  bude zprovozněn 2. prosince. Klíčová dopravní stavba hlavního města měla původně řidičům sloužit už v roce 2011, ale kvůli sporům politiků a soudním přím bylo dokončení několikrát odloženo. Celková cena projektu bude 36,9 miliard Kč, o 6 miliard více než se původmně očekávalo.

Termín dokončení stavební části díla stanovili rozhodci, kteří řešili spor mezi Prahou a Metrostavem týkající se nezaplacených faktur. Arbitráž minulý týden skončila. Arbitři v průběhu několikaměsíčního řízení nařídili Praze zaplatit kolem pěti miliard korun. Obdobný spor vede město se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).

Tunel je podle Metrostavu takřka dokončený, je osazen světelnou signalizací, tabulemi a bezpečnostními systémy, včetně požárních a kouřových čidel. Technologie jsou prostřednictvím řídícího systému ovládány dispečery ze strahovského velína. Stavební dělníci dnes pouze dokončovali poslední drobné práce, mimo jiné dláždili chodníky u výjezdů z tunelu nebo myli obklady. Podle Ludvíka Šajtara ze společnosti Satra, která je projektantem stavby, zbývají bezpečnostní zkoušky. Ty ověří funkčnost technologií. Šajtar řekl, že v podobné tunelové stavbě se dá ročně očekávat 250 až 260 mimořádných událostí, tedy nehod a požárů.

Tunelový komplex, jehož stavbu zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS), měl být původně zprovozněn v roce 2011. Termín ale politici několikrát odložili. Dodavatel technologií mluvil o dubnu 2015. Nakonec se s Prahou dohodli na prosinci letošního roku.

Stavba se v průběhu let zdražila o několik miliard korun. Podle Poláka Metrostav v roce 2006 podepsal kontrakt na stavební část díla za 17,8 miliardy korun bez DPH a valorizace. Předpokládaná cena při dokončení je zhruba o 20 procent vyšší, tedy 21,5 miliardy korun, po započtení DPH a valorizace jde o částku 28,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Tunel Blanka bude zprovozněn 2. prosince, o tři roky později než bylo původně v plánu Foto: ČTK: Tunel Blanka

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.