Trump zrušil dohodu o Transpacifickém partnerství a postavil se proti potratům

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Jedná se o obchodní dohodu 12 tichomořských zemí, kterou vláda Baracka Obamy uzavřela před rokem, Kongres USA dokument ale ještě neratifikoval. Trump rovněž zastavil nabírání zaměstnanců do federální vlády a zablokoval federální financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty nebo o nich poskytují informace. 

Trump odstoupení od smlouvy TTP sliboval už během své volební kampaně s tím, že ji nahradí dvoustrannými dohodami. S evropskými partnery hodlá vyjednávat i o Transatlantické obchodní a investiční úmluvě (TTIP) mezi Evropskou unií a USA, vůči níž má výhrady.

Trumpův pondělní krok je spíš formální, protože americký Senát TTP neratifikoval. Podle agentury AP experti ani neočekávali, že by horní komora Kongresu TTP schválila, protože mezi Američany panuje obava ze ztráty pracovních míst.

Tuto obavu během volební kampaně dával silně najevo i Trump, který v ponělí odstoupení od smlouvy doprovodil slovy „Velká věc pro americké pracující!“. Před volbami několikrát opakoval, že má velké výhrady i vůči severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) a vůči členství Číny ve Světové obchodní organizaci (WTO). Ubírají prý Američanům pracovní místa.

Trump pondělním příkazem opouští asijské spojence USA, zatímco čínský vliv v regionu stoupá, napsala agentura Reuters. Smlouvu dojednanou Obamou silně podporovali američtí podnikatelé, a podle bývalého prezidenta měla být základním hospodářským pilířem ve snaze postavit se Číně.

V Japonsku i dalších státech, které k TPP přistoupily, vyvolalo očekávané Trumpovo rozhodnutí obavy, stejně jako prezidentův požadavek, aby američtí spojenci v regionu vydávali víc peněz na vlastní obranu.

Experti podle agentury Reuters očekávají, že Trump nyní najde jinou cestu, jak americké spojence uklidnit. Půjde zřejmě o nové dvoustranné smlouvy, v první řadě s Japonskem, Tchaj-wanem a Vietnamem, protože tyto země jsou klíčem k prezidentově nové asijské strategii, napsala agentura.

Boj proti potratům

Prezident Donald Trump v pondělí rozhodl pozastavit najímání zaměstnanců federální vlády a zablokoval federální financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty nebo o nich poskytují informace. Příkaz nové hlavy státu o zmrazení personálního stavu vládních agentur se netýká armády.

Rozhodnutí o zmrazení početního růstu zaměstnanců vlády je podle agentury AP projevem Trumpovy snahy omezit vládní mzdové výdaje a dostat pod kontrolu počet zaměstnanců. Ve volební kampani Trump ohlašoval, že se zaměří na „federální byrokracii“ a že omezení počtu vládních zaměstnanců bude jedním z jeho prvních kroků.

Podobné opatření vydal i bývalý republikánský prezident George Bush mladší na začátku své prezidentské éry v roce 2001.

Financování mezinárodních institucí provádějících potraty je po desetiletí předmětem sporů mezi demokraty a republikány. Regulaci původně zavedli republikáni, vláda Demokratické strany ji zrušila v roce 1984 a stejný pokyn vydal v roce 2009 i prezident Barack Obama.

Trump podepsal svůj příkaz den po 22. výročí rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, které ve Spojených státech legalizovalo potraty. Prezidentovo rozhodnutí se týká i organizací, které podporují legalizaci interrupce a prosazují plánované rodičovství.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump zrušil dohodu o Transpacifickém partnerství a postavil se proti potratům Foto: Joseph Sohm / Shutterstock: Prezident Spojených států Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.