Trump ustoupil tlaku a vyzvihnul zásluhy zesnulého McCaina

Americký prezident Donald Trump po dlouhém mlčení nakonec podlehl tlaku a rozhodl se vyzdvihnout zásluhy zemřelého republikánského senátora Johna McCaina. Jde přitom o člověka, s kterým měl ostré spory. Také dovolil na znamení smutku opět stáhnout na půl žerdi státní vlajku v Bílém domě. Informaci v úterý zveřejnila agentura AP.

Trump se ocitl pod tvrdým tlakem nejen médií, ale i politiků jak z demokratického, tak republikánského tábora, když v sobotu pouze na twitteru zveřejnil krátkou neosobní zprávu, v níž vyjádřil soustrast rodině senátora za stát Arizona.

Do pondělního večera pak na dotazy novinářů a po četných výzvách politiků i válečných veteránů nakonec svolil ke zveřejnění písemného prohlášení. "Navzdory našim sporům v politice si vážím služby, kterou senátor John McCain vykonal pro naši zemi," uvedl. Poté při setkání s představiteli evangelické církve dodal, že soucítí s McCainovou rodinou a znovu ocenil senátorovy zásluhy.

McCain byl během války ve Vietnamu válečným zajatcem a v roce 2008 neúspěšně kandidoval v amerických prezidentských volbách. O uplynulém víkendu prohrál boj s agresivní formou rakoviny mozku. Platil za jednoho z nejrespektovanějších členů Kongresu a experta na zahraniční, bezpečnostní a obrannou politiku.

Také ostře kritizoval Trumpa už během poslední předvolební kampaně i po jeho nástupu do prezidentské funkce. Trump mu nemohl nic z toho zapomenout.

Smuteční ceremonie k uctění památky Johna McCaina začnou ve středu, kdy by se senátor dožil 82 let.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump ustoupil tlaku a vyzvihnul zásluhy zesnulého McCaina Foto: Shutterstock: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Toyota investuje do Uberu stovky milionů dolarů

  Byznys ·

  Japonská automobilka Toyota investuje 500 milionů dolarů (11 miliard korun) do provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies. Investice je součástí plánu na …

 2. Ďábelsky dobrá uzenina z libereckého kraje

  Komerční sdělení ·

  Liberecký kraj s malebnou krajinou proslul především bižuterií a sklářstvím. Najdeme zde také řadu architektonických památek, jako je unikátní dřevěný kostelík sv. Mik…

 3. Čína by mohla zrušit politiku jednoho dítěte

  Společnost ·

  Čína směřuje podle všeho k úplnému zrušení omezení porodnosti. Vyplývá to z připravovaného nového občanského zákoníku, který má schválit tamější parlament v roce 2020 …

 4. Apple představí tři nové iPhony

  Tech ·

  Americká společnost Apple se chystá v brzké době uvést na trh tři nové telefony. Přístroje budou mít bezrámečkový design a lišit se budou cenou, vlastnostmi i rozměry.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.