„Trump efekt se vstřebal, v budoucnu se může ale opět objevit,“ říká Uherík

Současný svět čelí vysoké míře populismu. Manažer největšího hedgeového fondu na světě Ray Dalio zveřejnil graf, podle kterého jsme v tomto ohledu na úrovni z roku 1930. Investiční stratég společnosti Save & Capital Štěpán Uherík nicméně v pořadu Tržní okénko řekl, že Trump efekt se v současnosti vstřebal. V budoucnu se může ovšem opět objevit. 

Na vstřebání populistického Trump efektu poukazují podle Uheríka výsledky z prezidentských voleb v Rakousku a parlamentních voleb v Nizozemsku. V rakouských volbách totiž zvítězil nezávislý kandidát Alexander Van der Bellen, když porazil Norberta Hofera z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). V holandských parlamentních volbách zase obhájil vítězství stávající premiér Mark Rutte s jeho Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD). V čele Strany pro svobodu mu čelil oblíbený bojovník proti islámu a Evropské unii Geert Wilders.

Současné průzkumy veřejného mínění, analytici i vývoj na akciových trzích napovídají zase tomu, že ve druhém kole francouzských prezidentských voleb zvítězí centristický politik Emmanuel Macron. Pokud se tak stane, tak porazí populistku a současně s tím hlasitou kritičku EU Marine Le Penovou. Vyprchal tedy skutečně Trumpův efekt?

„Míra populismu je nebezpečná a myslím si, že se Trump efekt vstřebal, ale v budoucnu se může opět objevit. Tím pádem je to stále velké téma,“ řekl Uherík na rádiu Zet.

Kdo uspěje v německých volbách?

Parlamentní volby čekají v září i nejsilnější ekonomiku Evropské unie. Jde o Německo, kde je obtížené tipovat vítěze. Svůj post bude obhajovat současná kancléřka Angela Merkelová. Proti ní se ale postaví černý kůň celých voleb Martin Schulz.

Veřejné průzkumy zatím naznačují, že největším favoritem je právě Merkelová a to i navzdory velké kritice, která se především pojí k jejímu řešení uprchlické krize.

Politika Německa bude podle Uheríka směřovat spíše centralistickým systémem. Nebude se tak odchylovat někam extra nalevo nebo napravo. Zářijovým volbám by tak měl vévodit neutrální střed, v němž se nachází právě Merkelová se Schulzem.

„Myslím si, že Angela Merkelová má stále šanci obhájit svůj post. Možná toto bude právě velké překvapení, které přijde i po těch chybách, které jsou jí přičítány,“ sdělil Uherík. 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy investiční stratég společnosti Save&Capital Štěpán Uherík, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Trump efekt se vstřebal, v budoucnu se může ale opět objevit,“ říká Uherík Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Marine Le Penová

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.