Tržní okénko: Vlády i banky začínají s bitcoinem počítat, cena ještě půjde nahoru

Hodnota virtuální měny bitcoin v posledních dnech trhá rekordy. Ve středus stoupla na nad 2400 dolarů (téměř 57.000 Kč). Od počátku letošního roku se tak kurz bitcoinu více než zdvojnásobil. Podle bývalé majitelky bitcoinového startupu SatoshiLabs Aleny Vránové se můžeme těšit na další růst. Je nutné ale očekávat i korekci.

K růstu bitcoinu v poslední době přispívá příliv nového kapitálu a růst poptávky po dalších digitálních měnách. Nejnověji růstu bitcoinu podpořila také dohoda uzavřená v rámci skupiny zaměřené na digitální měny Digital Currency Group, která zastupuje 56 společností v 21 zemích. Dohoda zavazuje k výzkumu a vývoji technických mechanismů na zlepšení kódové komunikace v bitcoinové komunitě.

Kryptoměna roste i díky změně politiky v Japonsku a Číně. Také změny v Austrálii jistě pomohly kurzu směrem nahoru, když zde podle Vránové vláda zrušila zdanění bitcoinových transakcí. „V Evropě je pak zajímavé Švýcarsko, které připravuje novou legislativu na podporu bitcoinových firem a blockchainových technologií,“ řekla s tím, že vlády, banky a klasický sektor napříč světem začínají s bitcoinem počítat. „Síla bitcoinu spočívá v mezinárodních transferech. I banky, které před pár lety hodně pochybovaly o tom, jestli vůbec bitcoin vydrží pár měsíců, tak dnes už studují a řeší projekty založené na stereu a už přicházejí na to, že mají spoustu slabin, které naopak ty kryptoměny mohou vyřešit,“ dodala.

Rostoucí zájem o bitcoiny vyvolal vznik mnoha dalších digitálních měn. Zapříčinil tak i to, že tržní podíl bitcoinu v celém segmentu kryptoměn poprvé od svého založení roku 2009 klesl pod 50 %. Podle Vránové ale zvyšující se počet virtuálních měn ničemu nevadí a je třeba se na to podívat z perespektivy. „Myslím, že trh se krásně vyrovnává. Pohraje si a vypořádá se se všemi hráči, kteří tam nepatří. Pokud je jednoduché dnes vydat jakýkoliv nový coin a přesvědčit dostatečné množství lidí, že to má smysl, má to nějaký technologický fundament a infrastrukturu, tak je fajn, když je na tom trhu hráčů více. Také to zpětně působí na vývoj v bitcoinu a jiných měnách,“ řekla.

V pořadu Tržní okénko zároveň upozornila, že je důležité se podívat, co za tým stojí za nějakou novou měnou, do které chci investovat. Řada z nezajetých a nových kryptoměn totiž plní roli takzvané „pumpy“. „Pumpa funguje tak, že vymyslíte nějaký nový coin, přesvědčíte pár lidí, aby do toho zainvestovali nebo se toho ujme nějaká spekulativní skupina, která do toho nažene spoustu peněz, vytlačí cenu nahoru a v tom vrcholu to prodá,“ řekla. V takovém případě ale spoustu lidí, kteří nejsou spekulanti, přicházejí o peníze. 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem majitelka bitcoinového startupu SatoshiLabs Alena Vránová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: Vlády i banky začínají s bitcoinem počítat, cena ještě půjde nahoru Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 2. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

 3. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

  Společnost ·

  Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.