Trávníček: Nizozemské volby jsou signálem i pro EU, že něco dělá špatně

Nizozemci od rána hlasují v ostře sledovaných parlamentních volbách, které provází vyhrocená nálada. Souboj o první místo podle průzkumů svádí nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse s vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Už jen to, že má Wilders se svou PVV reálnou šanci na výhru, je podle politologa z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Matěje Trávníčka signálem nejen pro nizozemskou vládu, ale i pro Evropskou unii, že něco dělá špatně.

Mohlo by vás zajímat

„Je to volba mezi novým a starým, mezi tradičním konsensuálním směřováním nizozemské politiky a razantní změnou,“ říká na rádiu Zet Trávníček. 

Předvolební nálada se však neobešla bez skandálů na straně Wilderse. Soud ho uznal v prosinci vinným z diskriminace na základě incidentu z března 2014. Předseda PVV tehdy na setkání s občany před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. Imigranty z Maroka - kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země - přitom označil za „špínu“. Podle Trávníčka mu však celá kauza pomohla. „Zafungovala totiž jako syndrom mučedníka. Wilders říká: ,Podívejte, elity selhaly, chtějí nás umlčet, naše identita a svoboda je ohrožena a pak je odsouzen za vyjádření názoru.ʻ To je něco, co jen posiluje tu jeho message,“ řekl.

Podle některých pozorovatelů bude mít však Wilders v případě svého vítězství problém sestavit koalici na rozdíl od Rutteho VVD. Pokud k tomuto scénáři ale dojde, bude to opět voda na Wildersův mlýn a situace povede k další eskalaci polarizace a napětí ve společnosti. Ať už podle Trávníčka tedy dopadnou dnešní volby jakkoliv, dají se považovat za Wildersovo vítězství. Volby jsou totiž ve znamení protestu, který ztělesňuje právě sám Geert Wilders.

Volební místnosti se uzavřou v 9 hodin večer. Hlasy budou volební komise sčítat ručně. Návrat k tradičnímu a pomalému způsobu je podle nizozemského ministra vnitra Ronalda Plasterka snahou vyvrátit nejrůznější podezření z manipulací s výsledky v době množících se zpráv o hackerských útocích. 

Nizozemské volby jsou první v řadě důležitých hlasování, která mohou v letošním roce výrazným způsobem ovlivnit další podobu evropské politiky. Důležité budou také francouzské prezidentské volby a německé parlamentní volby.

 

 

Celý rozhovor s politologem z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Matějem Trávníčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Trávníček: Nizozemské volby jsou signálem i pro EU, že něco dělá špatně Foto: ČTK/AP/Peter Dejong

reklama

Další články

  1. Nových živnostníků v Česku loni ubylo

    Byznys ·

    Loni v Česku přibylo 62.410 nových živnostníků, o 2,2 procenta méně než v roce 2015. Celkový počet živnostníků stoupl na 2,1 milionu, podnikatelskou činnost však vyvíj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.