Tůma: Města jsou důležitým zdrojem inovací a technického pokroku

Smart City představuje kouzelné slovní spojení, které se stalo jakýmsi zaklínadlem progresivního technologického rozvoje obcí a měst. A právě konceptu Smart City se věnovala konference, kterou na začátku října tohoto roku pořádala manažerská škola CMC Graduate School of Business spolu s Prahou 5.

Jedním z klíčových řečníků byl partner KPMG Česká republika a bývalý guvernér ČNB, Zdeněk Tůma. Ten připomněl, že „není překvapivé, že se moderní technologie překlápějí do konceptu Smart City. Tento koncept však podle něj musí být uplatňován chytře, tedy s jasně vymezeným účelem a s ohledem na udržitelnost. Pak mohou být města důležitým zdrojem inovací a technického pokroku“.

Miroslav Svitek, prezident Czech Smart Cities clusteru doplnil, že „koncept Smart Cities úzce souvisí s průmyslem 4.0 a je tak základním atributem konkurenceschopnosti. Chytrá továrna musí mít své chytré okolí, aby řešila logistiku, energetiku, dopravu nebo datové propojeni. Je tak možné mluvit o chytrých čtvrtích, městech, regionech. Konkurenceschopnost je zajišťovaná městy a existuje korelace mezi Smart Cities a pozicí té které země na žebříčku konkurenceschopnosti. Lepší management měst logicky vede k vyšším výkonům.“

Akce probíhala pod záštitou Jiřího Havlíčka, ministra průmyslu České republiky a přilákala více než 180 vrcholných představitelů politické reprezentace, akademické sféry a byznysu.

 

 

Zdroj: Zet

Tůma: Města jsou důležitým zdrojem inovací a technického pokroku Foto: Zet

reklama

Další články

  1. Vítězem rakouských voleb je populismus

    Společnost ·

    V rakouských parlamentních volbách zvítězil populismus a alpská země se tak posunula výrazně doprava. Po nedělních parlamentních volbách o tom alespoň referují německá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.