Tillerson končí v čele americké diplomacie, nahradí jej šéf CIA

Americký prezident Donald Trump se rozhodl, že v čele americké diplomacie skončí Rex Tillerson. Nahradí jej přitom současný ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Hlavní americkou výzvědnou službu povede jako první žena v historii Gina Haspelová. Jedná se o dosavadní Pompeovu zástupkyni.

Tillerson se v úterý vrátil z cesty po afrických zemích, kterou o den zkrátil. Do Washingtonu přiletěl jen několik hodin před Trumpovým oznámením.

„Mike Pompeo, ředitel CIA, se stane naším ministrem zahraničí. Odvede fantastickou práci! Díky Rexi Tillersonovi za jeho služby! Gina Haspelová se stane novou ředitelkou CIA a první ženou vybranou (pro tuto funkci). Gratulace všem!“ napsal Trump na twitteru.

Pompeo je podle Trumpa „na této kritické křižovatce“ pro funkci v čele americké diplomacie tím pravým mužem. Podle činitelů Bílého domu chtěl prezident vytvořit nový tým před jednáním se Severní Koreou a řadou obchodních rozhovorů, které se očekávají.

O Tillersonově odchodu se spekulovalo od loňského října, kdy se objevily první informace o neshodách mezi prezidentem a ministrem zahraničí, který loni přišel do vlády z pozice šéfa ropné společnosti Exxon Mobil. Trump se s Tillersonem několikrát dostal do veřejného sporu, naposledy v pondělí se lišily jejich komentáře k politice Ruska. Veřejně ale v úterý Trump odchod Tillersona nezdůvodnil.

 

 

Zdroj: ČTK

Tillerson končí v čele americké diplomacie, nahradí jej šéf CIA Foto: ČTK/AP/Azeez Akunleyen: Rex Tillerson

reklama

Další články

  1. Trápí CEFC vysoké úroky z úvěrů?

    Byznys ·

    Čínská skupina CEFC China Energy si v poslední době byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až ve výši 36 procent ročně. S odvoláním na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.