Třetina Evropanů by se obešla bez placení v hotovosti

Více než třetina Evropanů a Američanů by se ráda zbavila placení v hotovosti. Až 20 procent z nich si tak už často počíná. Vyplývá to u dnes zveřejněné studie společnosti Ipsos prováděné ve 13 evropských zemích, Spojených státech a Austrálii pro webovou stránku banky ING eZonomics.

Nebýt závislý na hotovosti si podle ní přeje 34 procent Evropanů a 38 procent Američanů. Mincemi a bankovkami už téměř neplatí 21 procent Evropanů a 34 procent obyvatel USA.

Rýsuje se trend stále řidšího užívání hotovosti. Více než polovina evropských respondentů udává, že za posledních 12 měsíců platili hotovostí méně často než dříve a 78 procent předpokládá, že do budoucna to bude ještě méně.

Platební systémy typu bezkontaktních platebních karet nebo digitálních peněženek v mobilním telefonu se v některých zemích začínají stávat politickým tématem. Kupříkladu Němci, kteří mají hotovost rádi, se báli, že nedávné rozhodnutí Evropské centrální banky stáhnout do konce roku pětiseteurovou bankovku je začátkem konce všech bankovek.

Německo je jednou ze zemí, kde se hotovost používá vůbec nejčastěji. Jen deset procent Němců podle studie uvedlo, že jí platí zřídka. Mnohem méně oblíbené jsou hotové peníze v Polsku a ve Francii, kde tak odpovědělo 33 respektive 35 procent dotázaných.

Ze studie vyplynulo, že obecně v zemích, kde je užívání hotovostních plateb časté, by se jich lidé nejraději zbavili. To je případ Itálie, Turecka, Rumunska, Španělska a České republiky.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Třetina Evropanů by se obešla bez placení v hotovosti Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.