Třem čtvrtinám Čechů se zamlouvá více vlastní bydlení

Více než tři čtvrtiny Čechů považují za nejlepší bydlet ve vlastní nemovitosti. Pronájem označilo za optimální variantu pouze šest procent dotázaných. Dalších 16 procent Čechů uvedlo, že se rozhoduje podle aktuální rodinné situace. Vyplývá to z průzkumu České asociace stavebního spoření mezi 1466 respondenty.

V Praze přitom vlastnictví nemovitosti považuje za optimální nejméně dotázaných z celé ČR, a to 72,7 procenta lidí. K pronájmu se v Praze kloní 7,4 procenta lidí, což je mezi kraji až třetí nejvyšší hodnota.

Nejvíce příznivců má vlastnické bydlení v Karlovarském kraji (85 procent). Pronájmy pak oceňují především lidé mladší 19 let (9,6 procenta) a obyvatelé Zlínského kraje (10 procent).

Většina Čechů zároveň podle průzkumu považuje vlastnictví nemovitosti za zajímavý způsob ukládání peněz. Na počátku loňského roku investice do nemovitostí lákaly 72 procent dotázaných, letos je to 81 procent.

ČNB přitom tento týden oznámila, že opět zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Vedl ji k tomu rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. Při zhoršení ekonomiky by se tak mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením.

Ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták již dříve řekl, že vlastní domov má 76 procent Čechů a 90 procent Slováků. Hypotéku v ČR má asi 14 procent lidí a zbylých více než 60 procent má nemovitost plně ve svých rukou. Ve svém bydlí například polovina Rakušanů a 45 procent Němců. Pětina jich splácí hypotéku.

 

 

Zdroj: ČTK

Třem čtvrtinám Čechů se zamlouvá více vlastní bydlení Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi

    Byznys ·

    Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjedou ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí r…

  2. Ruské letectvo údajně zabilo vůdce IS Bagdádího

    Společnost ·

    Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.