Studio Zet: Praha ztrácí výzkum kvůli regionálním dotacím, říká rektor

Vysokému školství chybí finance. Protože většina investic a dotací do vědy a výzkumu jde především do mimopražských regionů, hrozí, že věda v hlavním městě bude výrazně utlumena, říká ve Studiu Zet Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

„Pražské vysoké školy jsou na tom v oblasti vědy a výzkumu o poznání hůře,“ řekl rektor VŠCHT.

Investice a dotace z evropských programů šly především do mimopražských regionů, kde jsou z těchto financí stavěna výzkumná centra. Praha byla vyhodnocena jako sedmý nejbohatší region v Evropě, a tudíž na tyto dotace nemá nárok, uvedl Melzoch.

Pět rektorů pražských vysokých škol vystoupilo 13. listopadu na tiskové konferenci, kde urgovali vážnost současného stavu vysokého školství. Melzoch na konferenci řekl, že pokud se nezmění podmínky financování pražských vysokých škol, věda v metropoli bude do roku 2020 výrazně utlumena.

Praha se v současné době na celostátních výsledcích vědy a výzkumu podílí asi šedesáti procenty. „Je otázkou, jak dlouho tento stav vydrží,“ řekl rektor.

Podle Melzocha české soukromé subjekty málo podporují vědu a výzkum. Potenciální investoři hledají způsoby, jak by mohli sami čerpat dotace místo toho, aby byli donory těchto činností, řekl Melzoch.

Tento trend podle něj přetrvává od počátku finanční krize, kdy nastal velký úbytek finančních dotací od soukromých subjektů.

„Nyní nás znepokojuje i to, co bude dále. Končí druhé období financování z evropských fondů a začíná třetí plánovací období,“ řekl Melzoch. „Pokud by Praha i v tomto období zůstala mimo hlavní finanční toky, tak pražská věda skončí a pražské vysoké školy se budou potýkat s velkými problémy.“

Podle Melzocha příspěvky na výzkumnou a vědeckou činnost činí více než polovinu celkového rozpočtu VŠCHT, zatímco dotace na studenty pokryjí asi třetinu celkového objemu.

„Pokud vědecky nebudeme schopni konkurovat jiným institucím v regionech, bude to pro nás citelný zásah,“ řekl Melzoch.

http://www.youtube.com/watch?v=1_z_sqoSCpw&feature=youtu.be

Zdroj: Zet

Studio Zet: Praha ztrácí výzkum kvůli regionálním dotacím, říká rektor Foto: Zet

reklama

Další články

 1. Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě

  Společnost ·

  Jsou nejzadluženější na světě, mají dlouhé zimy a dlouhé noci a dožívají se nižšího věku než někteří obyvatelé Středomoří. Nicméně jsou Dánové již dlouho a podle ně…

 2. Fed hodlá pokračovat v uvolněné politice

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.