Spojené státy a Kuba se dohodly na obnovení komerčního leteckého spojení

Zástupci Spojených států a Kuby uzavřeli předběžnou dohodu o obnovení pravidelného leteckého spojení mezi oběma zeměmi. Agentuře AP to řekli nejmenovaní představitelé obou stran. O konkrétních podmínkách dohody budou nyní jednat americké letecké společnosti s Havanou. Bude však několik měsíců trvat, než budou lety obnoveny, uvedly zdroje.

Mezi USA a Kubou nyní existuje přímé letecké spojení jen formou charterové dopravy. Pro cestující to například znamená kupovat drahé letenky a podstupovat přísné kontroly, které je nutí být na letišti čtyři hodiny před odletem.

Washington a Havana po více než 50 letech napjatých vztahů obnovily letos v červenci diplomatické vztahy. V posledních měsících USA uvolňují vůči Kubě některá omezení. Americké podniky například smějí na ostrově zakládat kanceláře. Obě země také před týdnem uzavřely dohodu o obnovení poštovních služeb.

Hlavním cílem jednání obou zemí je odbourání hospodářského embarga, které Spojené státy uplatňují vůči komunistické Kubě od roku 1960. Zavedly jej v reakci na znárodnění majetku, který patřil americkým firmám a občanům. O dva roky později jej výrazně zesílily, takže v jeho rámci byla zakázána většina obchodu s Kubou i cest na ostrov.

 

Zdroj: ČTK

Spojené státy a Kuba se dohodly na obnovení komerčního leteckého spojení Foto: Raúl CASTRO a Barack OBAMA; Zdroj: ČTK/AP/Andrew Harnik

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.