Skripala se někdo pokusil podle britské policie otrávit nervovým plynem

Britská policie vyšetřuje nedělní incident s bývalým ruským tajným agentem Sergejem Skripalem jako pokus o vraždu pomocí nervového plynu. Ve středu to přímém televizním přenosu uvedl zástupce britské policie Mark Rowley. Ve vážném stavu je kromě Skripala a jeho dcery Julije hospitalizován také policista, který se jako první z bezprostřední blízkosti věnoval kolabujícím obětem.

Rowley neupřesnil, o jaký nervový plyn šlo. Řekl, že při jeho určení spolupracují vědecké laboratoře a veřejné zdravotnictví. Útok Rowley označil za „hrozný“. Neexistují podle něho ale žádné důkazy, že by následkem toho existovalo v oblasti „rozšířené zdravotní riziko“.

Podle vrchní hygieničky Dame Sally Daviesové byla již „zabezpečena“všechna místa, která Skripal s dcerou navštívili. Oblast je nyní pro veřejnost nízko riziková.

Podle Rowleyho se vyšetřovatelé snaží zjistit, proč se Skripalovi stali cílem útoku. Úřady nadále hledají očité svědky, kteří by mohli poskytnout dodatečné informace o osobách, které se pohybovaly v jejich blízkosti.

Britský list The Guardian spekuloval o možnosti, že k útoku mohl být použit nervový plyn VX nebo sarin. Jejich příprava je možná pouze ve špičkových laboratořích.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Skripala se někdo pokusil podle britské policie otrávit nervovým plynem Foto: ČTK/ZUMA/I-Images

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.