Situaci v oblastech postižených ebolou komplikuje nevzdělanost, říká lékař

Boj se smrtícím virem ebola v oblastech západní Afriky podle Rastislava Maďara, epidemiologa a zakladatele organizace International Humanity, komplikuje negramotnost, nevzdělanost a tradiční pověry místních obyvatel.

Obyvatelé oblastí zasažených virem ebola často trpí chudobou a jsou negramotní. Jsou známy i případy, kdy pacient utekl z nemocnice a šířil onemocnění dál. To podle Rastislava Maďara z humanitární organizace International Humanity to ztěžuje zdravotníkům možnosti jak dostat epidemii. pod kontrolu.

Virus ebola způsobuje vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na tuto nemoc je vysoká - u některých kmenů viru se pohybuje dokonce kolem 90 procent. Podle údajů WHO z konce července stoupl v západní Africe počet obětí krvácivé horečky způsobené virem eboly na 729. Za pouhé čtyři dny přibylo 57 nově nakažených. Celkem WHO eviduje už 1323 případů nakažení tímto virem. 

O boj e s touto epidemií a riziku jejího dalšího rozšíření ve Studiu Zet mluvil epidemolog a odborník na cestovní a tropickou medicínu, Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. 

Pane docente, ebola patří k nejtěžším onemocněním na světě. Kdy se vlastně objevila a jak se tímto virem můžou lidé nakazit?

Ebola je známá od roku 1976. V lidské populaci se objevila před 38 lety, lze se ale domnívat, že v přírodě se vyskytuje mnohem delší dobu. Případy epidemie probíhaly tak, že první člověk, který se nakazil, dorazil z pralesa do vesnice a vyskytly se u něj příznaky, které se podobají malárii. Na tu byl ze začátku léčen, než se ukázalo, že se nejedná o malárii, ale něco závažnějšího. To už byl ten člověk v tak závažném stavu, že nebyl schopen vypovídat, jak se v pralese nakazil, ale lze předpokládat, že se jednalo o kontakt s nějakým uhynulým zvířetem.

Jak se nemoc projevuje?

Ze začátku probíhá jako horečka a bolesti těla, svalů, hlavy - to znamená jako spousta jiných u nás známých tropických nemocí. Potom se objeví průjem, u poloviny infikovaných vyrážka a potom následují příznaky krvácení a to dovnitř těla i směrem navenek ze všech tělních otvorů.  

 

Má vůbec člověk, který se nakazí, vůbec nějakou naději na přežití? Úmrtnost na ebolu dosahuje údajně až devadesáti procent…

To záleží na tom, o který kmen se jedná. Ebola jako nemoc má celkem pět kmenů a ten původní z roku 1976 je úplně nejhorší. Tam se letalita - smrtnost - může pohybovat až na úrovni 90 procent. U kmene Reston například nebyl popsán jediný smrtelný případ. U kmenů z jiných zemí byla smrtnost zase dejme tomu 25 procent, ale pořád je to velmi nebezpečný virus, který zabíjí každého čtvrtého postiženého člověka.

Neznamená to zdaleka, že každý, kdo dostane ebolu, umírá. Stávající epidemii bohužel způsobuje ten nejhorší kmen ebola Zaire, který se nejvíc šíří v původní Demokratické republice Kongo. Dostal se ale i do jiných zemí v západní Africe.

 

Letos vypukla epidemie eboly v Africe - konkrétně v Sierra Leone, Libérii a Guineji. Předevčírem první smrtelný případ zaznamenali v Nigérii. Proč se nemoc objevila a šíří se právě v Africe?

To je v historii eboly poměrně neobvyklé. Zatím to bylo většinou tak, že se objevil pacient, od něj se nakazila nejbližší rodina, která jeho tělo připravovala na pohřeb. Nakazili se i zdravotníci, kteří se dostatečně nechránili a opakovaně používanými jehlami nakazili další pacienty ve zdravotnickém centru, které epidemii eboly řešilo. Okamžitě to ale vzbudilo mezinárodní pozornost, oblast se dostala do karantény, a tím, že u eboly nejsou nosiči  (člověk se nakazí a buď za pár dnů umře nebo nemoc přežije), se vždy podařilo epidemii zvládnout. Teď už jsou postižené docela velké oblasti, což je způsobeno i tím, že se místní obyvatelé bojí nechat hospitalizovat. Jsou známy případy, kdy pacienti utekli z nemocnice, takže se nemoc roznáší.

V Nigérii naštěstí není žádný potvrzený případ nákazy u místního obyvatele. Ten jeden, který zemřel v Lagosu, byl občanem Libérie. Byl vysoce postaveným úředníkem, poradce Ministerstva financí, který do Nigérie přiletěl. Jen připomínám, že Nigérie je nejlidnatější africká země, samotný Lagos má přes 20 milionů obyvatel. Letadlo, (ve kterém nakažený úředník cestoval), mezipřistávalo v Togu. Takže zatím není prokázaná nákaza občana Nigérie, ale v souvislosti s cestou liberijského poradce bylo kontaktováno téměř šedesát lidí. Velmi se to řeší a samozřejmě se obyvatele obou zemí obávají, že se ebola dostane na jejich území. Nicméně zatím největší zasažené území je v africké Guineji.

 

Vy jste se právě vrátil z Afriky. Jaká je vaše africká zkušenost a lze podle vašich zkušeností předpokládat, že se nemoc bude v Africe rozšiřovat do dalších míst?

Za stávající situace to nelze předvídat. Místní lidé se často chovají iracionálně, jsou často nevzdělaní, negramotní a podléhají různým fámám. Přestože k nim chovám velkou náklonnost a do Afriky jezdím léta pomáhat a léčit jako dobrovolník, musím říct, že jejich přístup, nevzdělání a to že podléhají různým názorům, situaci ztěžuje. Doufám že se to brzy podaří zvládnout, ve vyspělých zemích je tomu věnována skutečně velká pozornost. Své týmy tam má mnoho vládních i nevládních organizací, takže doufám, se to podaří dostat pod kontrolu.

 

Jaké je riziko, že se člověk nakazí třeba v letadle? Jsme v České republice na tuto možnost připraveni?

Česká republika má speciální centrum biologické ochrany v Těchoníně, které je schopno řešit ty nejnebezpečnější infekční agensy, které na světě existují. Pokud takový člověk nastoupí do letadla, jako v případě Libérijce, o kterém jsem mluvil (který nasedl do letadla a neměl žádné příznaky, ale než doletěli do Nigérie, už měl horečku, zvracení a průjem), naše aerolinky by věděly, jaká základní opatření mají udělat. Letadla, která létají do rizikových oblastí mají své protokoly, které by měl personál na palubě dodržovat.

Světová zdravotnická organizace zatím nedoporučuje žádná omezení pokud jde o obchod nebo turismus směrem k dotčeným oblastem. Nicméně je třeba, aby lidé dodržovali hygienu a dávali si pozor na tělesné tekutiny, kterými se nemoc přenáší. Naštěstí se ebola nepřenáší vzdušnou cestou, to je velká výhoda. Stalo se ale, že Senegal uzavřel pozemní hranice s Guineou nebo Saudská Arábie zastavila vydávání víz muslimským poutníkům z dotčených oblastí, kteří by chtěli absolvovat pouť do Mekky. Takže už to začíná ovlivňovat i země, které jsou daleko.    

Zdroj: Zet, ČTK

Situaci v oblastech postižených ebolou komplikuje nevzdělanost, říká lékař Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Z prodejen Interspar se stanou obchody Albert

    Byznys ·

    Společnost Ahold provozující obchody Albert dnes začala s integrací prodejen Interspar do své sítě. Začlenění prodejen bude ukončeno příští rok a Ahold se díky němu má…

  2. Nový trend v oblasti technologií: Internet věcí

    Tech ·

    Chladnička, která si sama objedná doplnění zásob nebo květináč, který vám včas připomene zalít bylinky - to vše jsou příklady takzvaného “internetu věcí“. Ten je podle…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.