Rusku se nelíbí nepředvídatelnost americké sankční politiky

Rusko si stěžuje na „nepředvídatelné chování“ USA s ohledem na otázku jejich sankční politiky. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům oznámil, že postup USA nutí Moskvu „být neustále na pozoru“. Reagoval na zveřejnění seznamu ruských politiků a oligarchů, kterým USA v minulých dnech sankcemi pohrozily.

Americký seznam byl zveřejněn počátkem týdne v souladu se zákonem, který umožňuje postihnout Rusko za jeho údajné vměšování do amerických voleb v roce 2016, za porušování lidských práv a anexi ukrajinského poloostrova Krym. Zahrnuje desítky ruských oligarchů včetně šéfů dvou největších bank a 114 politiků s úzkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina. Sankce ale bezprostředně nevstupují v platnost.

„K naší hluboké lítosti máme co do činění s velmi nepředvídatelným partnerem,“ prohlásil Peskov. Zavést sankce může podle něj Washington „dnes, zítra nebo pozítří“, a rozhodnutí USA proto mají velmi nepředvídatelný charakter.

Podle agentury Reuters Moskvě vadí hlavně hrozící zákaz odkupu ruských státních obligací, protože možnost zavedení sankcí může zahraniční investory odradit. Ruským byznysmenům může přítomnost jejich jména na seznamu výrazně zkomplikovat podnikání na Západě, mohou mít například ztíženou cestu k bankovním úvěrům.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusku se nelíbí nepředvídatelnost americké sankční politiky Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA: Dmitrij Peskov

reklama

Další články

  1. ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 procenta

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 proce…

  2. Prezident Zeman jmenoval 25 nových soudců

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení. Částečně rovněž nahradí soudce,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.