Rusko zaplatilo facebookovou kampaň, pomocí níž se pokusilo ovlivnit 10 mil. Američanů

Facebook představuje efektivní a relativně levný nástroj pro ovlivňování mas lidí. Potvrzují to uplynulé prezidentské volby v USA. Sociální síť Marka Zuckerberga totiž v pondělí potvrdila, že přibližně 10 milionům Američanů se zobrazila minimálně jedna reklama, kterou ze svých účtů financovala ruská vláda. Informaci přinesl zpravodajský portál CNN. 

Rusko si celkově podle CNN zaplatilo 3000 politických reklam. Tato skutečnost potvrzuje, že Kreml mohl ovlivnit řadu lidí prostřednictvím Facebooku pomocí vynaložených minimálních nákladů na reklamu. Na to, aby Rusko oslovilo za dva roky deset milionů lidí, vynaložilo podle CNN pouhých 100 tisíc dolarů (2,2 milionu korun). Tyto informace vycházejí konkrétně z dat samotné společnosti Facebook.

Více než polovina reklam se na zdi sociální sítě Američanům objevila až po loňských prezidentských volbách. To přitom naznačuje skutečnost, že Rusové mají i nadále zájem o ovlivňování americké veřejnosti.

Čtyřicet procent reklam se podle viceprezidenta pro politiku a komunikaci na Facebooku Elliota Schrageho zobrazilo před volbami v USA. Po volbách pak šlo o 65 %.

Facebook i nadále pokračuje v hledání klamavých reklam, jejichž cílem bylo a je ovlivnit americkou veřejnost.

Všechna tato rozvratná témata se podle Schrageho zaměřují na rozvratná společenská a politická témata, v nichž figuruje homofobie, otázky migrace a zbrojní právo.

Podle CNN chce Rusko těmito kroky zesílit politický nesoulad v USA. Během prezidentských voleb šlo především o záměr rozdělit společnost.

 

 

Zdroj

Rusko zaplatilo facebookovou kampaň, pomocí níž se pokusilo ovlivnit 10 mil. Američanů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom zvýšil o 11 % dodávky plynu do Evropy

    Byznys ·

    Export ruského plynu do Evropy a Turecka v prvních třech čtvrtletích letošního roku stoupl o 11 procent na 141,2 miliardy krychlových metrů. V pondělí o tom podle agen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.