Rusko bude potřebovat nové technologie pro těžbu ropy, kvůli sankcím se k nim ale nemusí dostat

Ruská ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí nejrychlejší propad za posledních 6 let, když její hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 4,6 %. Důvodem je zejména propad cen ropy a sankce uvalené na Rusko západními zeměmi. Portfolio manažer společnosti Pioneer Investments Petr Zajíc na rádiu Zet řekl, že sankce jsou nastavené tak, aby fungovaly v dlouhodobějším horizontu. Pokud budou uplatňovány několik let, bude mít podle Zajíce Rusko problémy s přístupem k technologiím pro těžbu ropy. Její cena totiž v současnosti klesá a Rusko proto potřebuje inovace, které těžbu urychlí. Problémem pro Rusko ovšem může být skutečnost, že takové technologie jsou na sankčním seznamu. 

„Myslím si, že pokud ty sankce budou uplatňovány po delší dobu v řádu let, tak se Rusko dostane do problémů právě s financováním schodkového rozpočtu. Stát nebo firmy mají totiž omezené možnosti, jak se financovat na mezinárodních trzích,“ řekl Zajíc a dodal, že ruská ekonomika může mít problémy i s technologiemi, které jsou zařazeny na sankční seznam. Pokud bude seznam platný několik let, hrozí ruské ekonomice to, že objem těžené ropy bude nadále klesat.   

Ruský HDP nicméně klesl také kvůli oslabení rublu. Tím, že se inflace v Rusku dostala až k 17 procentům, došlo podle Zajíce k výraznému snížení koupěschopnosti obyvatelstva.

Zhoršující se ekonomickou situaci v Rusku pocítily už i české podniky, jako je například splátková společnost Home Credit Petra Kellnera nebo mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Home Credit vykázal v roce 2014 ztrátu ve výši asi 1,6 miliardy korun. V roce 2013 přitom dosáhl zisku 9 miliard korun.

„Je to viditelné i v případě Škoda Auto. Za první pololetí letošního roku v Rusku poklesly prodeje automobilů o nějakých 36 procent. Škoda byla v prvním pololetí ještě lepší než trh. Její poklesy byly kolem 32 %. Třeba v červenci pokles prodejů vozů Škoda dosáhl 41 procent oproti červenci roku 2014,“ sdělil Zajíc na rádiu ZET.

V Rusku jsou ovšem i firmy, kterým se daří a propad rublu jim vyhovuje. Mezi profitující podniky patří například exportéři surovin jako nikl nebo hliník. Příkladem může být podle Zajíce i společnost Alrosa, která obchoduje s diamanty. Tyto exportně orientované firmy totiž mají náklady v rublech, ale obchodují za dolary.

„Pro ně to samozřejmě není špatné období. Oni generují větší marže, rostou jim prodeje. Takovým případem jsou i ocelářské společnosti, jako je například Severstal. Ty generují opravdu zajímavé zisky a reprezentují solidní výsledky,“ uvedl Zajíc. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s portfolio manažerem společnosti Pioneer Investments Petrem Zajícem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Rusko bude potřebovat nové technologie pro těžbu ropy, kvůli sankcím se k nim ale nemusí dostat Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.