Ruské jednotky dokončují okupaci Krymu, odzbrojují Ukrajince

Většina krymského poloostrova je pod kontrolou ruské armády, která v noci na dnešek obsadila dalších vojenské objekty a správních budovy. Ruští vojáci se na ukrajinském území pohybují v maskovacích uniformách bez označení, jejich vybavení a chování podle novinářů jasně ukazuje na armádní profesionály.

Podle ukrajinské agentury RBK dokončily ruské jednotky v noci obsazení ukrajinské vojenské posádky v zálivu Balaklava u Sevastopolu. Ruští vojáci, které doprovázel tým neozbrojených civilistů, Ukrajince odzbrojili.

Pod kontrolou okupačních jednotek jsou i objekty sevastopolského mezinárodního letiště Belbek, které Rusové obsadili s použitím hlukových granátů. Místní ukrajinská vojenská jednotka útočníkům odevzdala zbraně.

Podle nepotvrzených zpráv se připravuje útok na jednu z dalších jednotek ukrajinské armády přímo v Sevastopolu. Vojáci dostali ultimátum s výzvou ke složení zbraní. Ze Sevastopolu ráno vyrazila na severovýchod směrem k Simferopolu kolona třiceti neoznačených vojenských vozidel.

Podle ruských médií velí ruským invazním vojskům zástupce náčelníka ruského jižního vojenského okruhu Igor Turčeňuk. Novinářům řekl, že příkaz k zahájení vojenských operací na Krymu vydal prezident Vladimir Putin po konzultaci se sesazeným ukrajinským vládcem Viktorem Janukovyčem.

Později své prohlášení poopravil s tím, že ruské jednotky jsou na poloostrově na žádost místní autonomní vlády. Turčeňuk vyzval příslušníky všech ukrajinských jednotek na Krymu, aby svou výzbroj odevzdali do skladů.

Krymská autonomní vláda dnes oznámila, že počet ukrajinských vojáků, kteří „odpřísáhli věrnost krymskému lidu“ a fakticky přešli na stranu okupačních sil, překročil 3000 a rychle se dál zvyšuje.

Místní proruské úřady údajně jednají s několika vysoce postavenými ukrajinskými důstojníky, kteří zvažují podobný krok. Z ukrajinských velitelů v minulých dnech přešel ke krymským povstalcům velitel ukrajinského námořnictva Denys Berezovskyj.

Ruské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že je připraveno přijmout do svých řad ukrajinské policisty, kteří se ocitli na ruském území". Chce údajně vytvořit i speciální jednotku ze zběhů z ukrajinského pohotovostního oddílu Berkut. Podmínkou je, že si Ukrajinci zažádají o ruské občanství.

Zdroj: ČTK

Ruské jednotky dokončují okupaci Krymu, odzbrojují Ukrajince Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.