Rodičovský příspěvek by mohli podle návrhu čerpat i prarodiče, vláda ale nesouhlasí

Novela zákona o státní sociální podpoře by mohla umožnit prarodičům čerpat rodičovský příspěvek. Prarodičům v předdůchodovém věku by stát hradil i zdravotní pojištění. Z návrhu, který předložila poslankyně Markéta Adamová, dále vyplývá, že by si rodiče mohli zvolit dobu pobírání celkového rodičovského příspěvku v rozmezí od jednoho do čtyř let. Nový zákon by také umožnil zvýšit počet hodin, které mohou měsíčně malé děti strávit v jeslích nebo školce. Poslankyně Adamová na rádiu Zet řekla, že navrhované změny pomohou rodičům se lépe a dříve vrátit do pracovního procesu.

Vláda sice návrh minulý týden odmítla, bez ohledu na toto stanovisko však dostanou předlohu k projednání poslanci.

 

Paní poslankyně, proč chcete, aby rodičovský příspěvek mohli čerpat také prarodiče dítěte?

Já bych tímto jednoduchým opatřením chtěla pomoci především rodinám lépe sladit jejich rodinný a pracovní život. Matka je u nás většinou s dítětem na rodičovské dovolené 3 roky, má-li rodina dvě děti nebo dokonce více, tak ještě déle. Během takto dlouhé doby přichází o kontakt se zaměstnáním, a proto je pro ni návrat do něj nesnadný. Ne nadarmo jsou zrovna rodiče, navracející se z dlouhého období rodičovské dovolené na pracovní trh, jednou ze skupin nejvíce ohroženou nezaměstnaností. Podobně ohroženou skupinou jsou přitom také lidé kolem věku 55 let, tedy věku kdy se často stávají prarodiči.   

I dnes prarodiče často pomáhají mladým rodinám, ale takový prarodič musí být již v penzi - což právě často není - nebo nezaměstnaný, aby měl hrazené zdravotní pojištění. Pokud by mohl od jednoho roku věku dítěte nebo i později využít rodičovskou, měl by zajištěno zdravotní pojištění, které by mu právě umožňovalo se zapojit do té péče.

 

Jak by se dále změnilo postavení prarodiče pobírajícího rodičovský příspěvek na své vnouče a jeho zápočtu do důchodu, daní a tak dále?

Tady je možných hned několik scénářů. Pokud by to bylo v době, kdy ten prarodič už pobírá důchod, tak se pro něj moc nemění. Je potřeba zdůraznit, že je to opravdu pro ty, kteří jsou v předdůchodovém věku. To je tedy produktivní věk, což je vzhledem k věku odchodu do důchodu dnes většina prarodičů. Pokud je prarodič nezaměstnaný, tak za něj stát hradí zdravotní pojištění maximálně tři roky. V případě, že by chtěl využít možnosti pomoci s péčí o vnouče, zatímco rodiče by se navrátili do zaměstnání, tak by měl hrazené zdravotní pojištění a doba na rodičovské by se mu započítala do důchodu. Daňově by se pro takového prarodiče nic nezměnilo.

 

Co by přineslo Vámi navrhované zvýšení počtu hodin, které mohou měsíčně malé děti strávit v jeslích nebo školce, aniž by rodina přišla o rodičovský příspěvek?

Ne každá rodina je v situaci, aby mohla využít rodinných vazeb a pomoci prarodičů, ale i tito lidé by často rádi na zkrácený úvazek pracovali. Na ten mají mimochodem ze zákona nárok v případě péče o malé dítě. Devadesát dva hodin pak odpovídá polovičnímu úvazku, což je doba čtyř hodin denně. Je to tedy především snaha umožnit rodičům větší flexibilitu a více možností tak, aby mohli podle svých individuálních potřeb skloubit tyto dvě důležité role ve svém životě.

 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam rozhovoru s poslankyní Adamovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Rodičovský příspěvek by mohli podle návrhu čerpat i prarodiče, vláda ale nesouhlasí Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.