Íránský ministr v Moskvě jedná o nové podobě jaderné dohody

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf pokračuje v diplomatické ofenzivě ve snaze dojednat novou podobu dohody o íránském jaderném programu bez Spojených států. Dnes bude jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Po úterním oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA od dohody z roku 2015 odstupují, již navštívil Peking a chystá se přijet i do Bruselu.

Lavrov po oznámení, že Spojené státy od dohody, kterou kromě USA a Íránu podepsalo dalších pět zemí, odstupují, ve středu uvedl, že Rusko ji nadále dodržovat bude. Za chybné označil Trumpovo rozhodnutí o odstoupení od dohody během čtvrtečního telefonátu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem i ruský prezident Vladimir Putin. Na nutnosti jejího zachování se Putin v pátek rovněž telefonicky shodl i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Pokud zbývajících pět zemí, tedy Rusko, Čína, Francie, Německo a Británie, od dohody neodstoupí, Írán ji bude navzdory snaze Spojených států i nadále dodržovat," řekl v neděli íránský prezident Hasan Rúhání. O přetrvání dohody stojí kromě Ruska i Čína a evropští smluvní partneři - Německo, Francie a Británie. Podle Trumpa je smlouva neúčinná, neboť mimo jiné nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně.

 

Zdroj: ČTK

Íránský ministr v Moskvě jedná o nové podobě jaderné dohody Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. V Katalánsku se dnes znovu volí premiér

    Společnost ·

    Katalánský parlament bude dnes ve druhém kole hlasovat o novém premiérovi tohoto autonomního regionu, jehož vládu sesadil Madrid loni v říjnu kvůli snahám o odtržení o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.