Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Insider přináší pět nejvíce utajených speciálních jednotek, které sehrávaly nebo sehrávají důležitou roli v boji proti nepříteli.

1. Task Force 88 / Task Force Black

Jde o označení skupin, u níž není jisté zdali stále fungují. Jde o speciální jednotky, které vedly útoky proti teroristickým organizacím na území Iráku a Afghánistánu během válek na Blízkém východě. Jednotka byla sestavena z amerických a britských vojáků. Údernou sílu tvořili nejlepší vojáci ze skupiny SEAL Team 6, Delta Force a britských speciálních jednotek SAS. Na svět vyvěraly spekulace o tom, že Task Force Black obnovila operace ve snaze zničit skupinu Islámského státu.  

 

2. 6493rd Test Squadron/6594th Test Group

Zdroj: wearethemighty.com

Vznik těchto vzdušných jednotek se připisuje k roku 1958. Podle Business Insideru pak měly fungovat do roku 1986. Jejich úkolem bylo zachycení takzvaných „padajících hvězd“. Své mise podnikaly z Havaje a se svými letouny zachytávaly „filmové kanystry“ z prvních amerických špionážních družic. Satelity spadající do programu Corona obíhaly Zemi a zaměřovaly se na mapování tehdejšího Sovětského svazu. Satelity poté spustily nahrané filmy nad Tichý oceán, kde je letci zachytili ze vzduchu. Nešlo přitom o nějaký technologický výstřelek. Letadlo s velkým hákem pod ocasem se pokoušelo padák zachytit. Na něm byl připevněn kanystr s filmem. V případě, že se operace nezdařila, tak bylo zapotřebí film vytáhnout z vody.

Jednotka se chlubila s více než 40 tisíci dokonalými záznamy, které se podařilo úspěšně získat během 27 let fungování.

 

3. Delta Force/Combat Applications Group/Army Compartmented Elements

Zdroj: Commons.wikimedia.org

Jako mnoho jednotek na seznamu i Delta Force prošla několika změnami svého označení. Úvahy nad vytvořením elitní protiteroristické jednotky se začaly rýsovat v roce 1970. Založení skupiny Delta Force se většinou připisuje ke konci roku 1977.

Její úvodní mise skončila podle Business Insideru fiaskem. Stalo se tak v roce 1980, když se nezdařila operace Orlí spár. Podle České televize šlo o operaci, v rámci které měli členové speciálních amerických jednotek Delta Force osvobodit rukojmí. Akce skončila ovšem ve svém zárodku. Dva z letounů se porouchaly důsledkem písečné bouře. Další z letounů se srazil se zásobovacím vrtulníkem. Havárii nepřežilo osm amerických vojáků. Celou operaci naneštěstí Íránci odhalili.

Delta Force si svoji reputaci napravila v bojích při invazi do Panamy ve válce v Perském zálivu, jejíž cílem bylo dopadení Usámy bin Ládina. Úderná jednotka je stále aktivní, z toho důvodu je mnoho z jejích misí v utajení.

 

4. SEAL Team 6/DEVGRU

Zdroj: Mass Communication Specialist 3rd Class Adam Henderson/US Navy Photo

Podle Business Insideru jde o tým, který se specializuje na boj proti terorismu, speciální průzkum terénu nebo na záchranu rukojmích. Teroristické útoky z 11. září 2001 na Spojené státy americké se zasloužily o rozšíření speciální jednotky. Nyní se může pochlubit více než 1800 členy. Mezi nimi jsou i ženy, které zastávají roli špionek. Skupina stojí za zabitím Usámy bin Ládina a záchranou kapitána Phillipse, kterého zajali somálští piráti. Ti loď obsadili 8. dubna 2009.

 

5. 7781 Army Unit/39th Special Forces Operational Detachment

Zdroj: We Are The Mighty via Bob Charest

Jde o skupinu, která působila na území Berlína od roku 1956 do roku 1984. Tento tým zelených baretů změnil v průběhu své historie několikrát své jméno.

Tato speciální jednotka měla za úkol udržet západní Berlín v bezpečí před komunistickou invazí. Členové skupiny prošli speciálním školením zaměřeným na klasické špionážní řemeslo. Šlo o jednotku, která používala pomůcky podobné těm, které používá agend James Bond ve svých světoznámých filmech.

 

 

Zdroj: Business Insider, Česká televize, Zet

Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie Foto: Zdroj: Adam Henderson/US Navy Photo/Flickr

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.