Právník: Soudci Elischerovi hrozí za přijetí úplatku až dvanáct let odnětí svobody

Soudce Vrchního soudu Ivan Elischer čelí obvinění ze tří trestných činů. Konkrétně pak jde o zneužití pravomocí úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování. Advokát Michal Janík portálu Youradio News říká, že tomuto muži hrozí přitom nejtvrdší trest vězení za přijetí úplatku. Může pak být konkrétně potrestán trestem odnětí svobody mezi pěti do dvanácti let.

„Protože každý z těchto trestných činů je zejména dle stupně závažnosti rozdělen do několika odstavců, dovolím si odhadnout konkrétnější kvalifikace na podkladě dostupných informací. Jmenovaný soudce měl přijmout v osobním vozidle úplatek ve výši jeden milion korun od vietnamského prostředníka za údajné ovlivnění jedné trestní věci, ve které měl jako soudce Vrchního soudu v Praze coby odvolací instance měl rozhodovat,“ řekl Janík.

Právě přijmutí dříve zmiňované sumy Elischerovi přitíží úplně v největší míře. V terminologii trestního práva totiž souhlas s přijetím úplatku nad 500 tisíc korun představuje takzvaný značný prospěch. Z tohoto důvodu lze podle Janíka tento skutek kvalifikovat jako trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Trestní sazba v tomto případě dosahuje mezi třemi až deseti lety vězení. 

Pokud by soud odsoudil Elischera z trestného činu nadržování, tak by mu hrozilo uvěznění po dobu až čtyř let. Konkrétně by pak šlo o trest způsobený tím, že pomáhal jinému pachateli uniknout právoplatnému trestu.

„Ovšem nejpřísněji posuzované jednání tohoto soudce je v rámci kvalifikace trestného činu Přijetí úplatku, neboť je toto možné posoudit podle ust. § 331 odst. 4 trestního zákoníku, z něhož plyne, že tomu, kdo si pro sebe nebo pro jiného dá slíbit nebo přijme úplatek v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu v úmyslu opatřit si jako úřední osoba značný prospěch, může být uložen trest odnětí svobody v rozmezí od pěti do dvanácti let,“ sdělil Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Youradio News 

Právník: Soudci Elischerovi hrozí za přijetí úplatku až dvanáct let odnětí svobody Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

  2. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.