Právník: Nejvyšší soud rozhodl ohledně Dalíka správně, v kauze figurují rozporuplné důkazy

Nejvyšší soud minulý týden zrušil odsuzující rozsudky v kauze Marka Dalíka, která se týkala sporného nákupu transportérů Pandur. Právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že ze strany soudu jde o správný krok. Podle něj je zarážející hodnocení důkazů soudů obou stupňů.

Dalík byl původně obžalován za podvod. Nalézací soud ho však oproti obžalobě odsoudil za jiný trestný čin. Konkrétně šlo o nepřímé úplatkářství, za který si měl odpykat pětiletý trest odnětí svobody. Odvolací soud následně právní kvalifikaci změnil a snížil trest o jeden rok. „Tím, že odvolací soud provedl tuto změnu právní kvalifikace, aniž by včas obžalovaného a jeho obhájce o takové změně upozornil a tito se mohli s předstihem připravit na změnu argumentace, mohlo dojít k podstatnému porušení práva obžalovaného na obhajobu,“ uvedl Janík.

Podle Janíka je rovněž zarážející hodnocení důkazů soudů obou stupňů. Dva svědci si totiž ve svých výpovědích odporují. Jeden tvrdí, že se Dalík vyslovil o úplatek ústně. Druhý ovšem uvedl, že si o něj napsal na ubrousek v restauraci U Malířů. Soud měl ovšem zvážit i skutečnost, že v této restauraci jsou k dispozici pouze textilní ubrousky.

Podstatné je zachování právního státu

„Považuji za velmi alarmující, pokud si veřejnost při nedostatečné znalosti případu a práva učiní předem obrázek o ‚jasné‘ vině dotčené osoby, zejména je-li v tomto směru předem tendenčně ‚masírována‘ některými médii. Pak i někteří soudci pod tímto tlakem ‚rozhořčeného lidu‘ a ‚veřejného zájmu‘ mohou vydávat v tomto duchu odsuzující rozhodnutí, aniž by byl přitom dodržen zákon a zásady ovládající trestní právo a proces,“ řekl na rádiu Zet Janík.

Nejde ale pouze o samotná média. Podobně totiž jednají i vrcholní představitelé státu, kteří svými veřejně prezentovanými postoji nesprávný náhled na kauzu prohlubují.

Nezávislost soudu spočívá podle Janíka v jeho nezávislosti v rámci rozhodování na okolnostech, které nesmějí mít na rozhodování soudů vliv. Může se jednat právě například o tlak ze strany sdělovacích prostředků, veřejnosti, politiků, sympatií nebo antipatií k obžalovanému nebo nezákonnosti pořízených důkazů. „Odklon od těchto zásad je i odklonem od zásad právního státu směrem k totalitárnímu bezpráví, které naše republika zažívala takřka v ryzí formě v padesátých letech minulého století,“ ukončil Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

Právník: Nejvyšší soud rozhodl ohledně Dalíka správně, v kauze figurují rozporuplné důkazy Foto: ČTK/Doležal Michal: Marek Dalík

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.