Propuštění Chodorkovského před Soči není náhodné, míní Becková

Podle německé političky Marieluise Beckové, která se v uplynulých letech zasazovala o propuštění kritika Kremlu Michaila Chodorkovského, není náhodou, že ruský prezident Vladimir Putin bývalého ropného magnáta omilostnil krátce před olympiádou v ruském Soči. V rozhovoru pro dnešní vydání deníku Die Welt poslankyně za opoziční Zelené soudí, že si šéf Kremlu amnestií chtěl vylepšit osobní pověst.

"Samozřejmě, že se toto propuštění neodehrálo krátce před zimními olympijskými hrami v Soči náhodou," řekla politička, která se v sobotu s omilostněným Chodorkovským setkala v Berlíně.

"Všichni víme, že tyto olympijské hry jsou pro Putina srdeční záležitostí," řekla Becková. Také německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) se domnívá, že Chodorkovskij se pro Putina stal politickou přítěží, protože nespravedlivé rozsudky nad oligarchou opakovaně připomínaly nejen organizace na ochranu lidských práv, ale také západní politici.

Kdyby Chodorkovskij nebyl omilostněn, byl by podle FAZ pravděpodobně nevyhnutelný třetí proces s tímto kritikem Kremlu. "Ale kvůli tomu by musela být ruská legislativa veřejně tak ohýbána, že posílení respektu, které si Putin v uplynulých měsících zajistil díky Snowdenovi, Sýrii a Íránu, a které očekává také od olympiády v Soči, by pravděpodobně bylo promarněno," napsal FAZ.

Německá krajně levicová strana Levice znovu nastolila požadavek, aby Německo po udělení ročního víza Chodorkovskému přijalo také někdejšího spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který před postihem amerických soudů uprchl do Ruska.

Zdroj: ČTK

Propuštění Chodorkovského před Soči není náhodné, míní Becková Foto: CTK.cz

reklama

Další články

 1. Thajská opozice vyhlásila bojkot únorových voleb

  Společnost ·

  Thajská opoziční Demokratická strana bude bojkotovat volby vyhlášené na 2. února. Thajští občané prý ztratili důvěru v současný politický systém. Krok nejstarší pol…

 2. České dráhy posílí před Vánocemi dálkové spoje

  Společnost ·

  České dráhy před vánočními svátky posílí kvůli očekávanému zájmu cestujících některé dálkové spoje. Nejvíce posilových vozů nasadí během dneška a víkendu na tratě m…

 3. S&P snížila rating EU o jeden stupeň

  Byznys ·

  Agentura Standard&Poor's snížila dlouhodobý rating Evropské unie z nejvyšší známky AAA o jeden stupeň na AA+. Rozhodnutí přichází poté, co S&P v posledních …

 4. Zuckerberg prodá část akcií Facebooku

  Byznys ·

  Zakladatel a šéf americké internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg prodá část akcií firmy za zhruba 2,3 miliardy dolarů (46,5 miliardy Kč), aby je mohl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.