Pro český export je atraktivní subsaharská Afrika, říká generální ředitel EGAP Jan Procházka

Čeští exportéři by se měli více orientovat na země subsaharské Afriky, ve kterých je poptávka po výrobcích a službách z oblasti energetiky, zemědělské techniky nebo potravinářství. Na rádiu Zet to řekl generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka. Ten také uvedl, že čeští exportéři si v současnosti začínají ve spojitosti s Afrikou všímat Gabonu nebo Ghany, kde je poptávka po zařízeních pro zdravotnictví. Exportéři by se měli naopak vyhýbat Ukrajině, která je nepojistitelná. V současnosti to podle Procházky navíc ani nevypadá na to, že by se její ekonomika otevírala.

„Čeští exportéři nyní hodně diskutují o Gabonu nebo Ghaně, kde se opět staví nemocniční zařízení. Obrovské téma je pro nás Mexiko, které je velice poptávané. Novými tématy jsou pochopitelně i Kuba a Írán,“ řekl na rádiu Zet Procházka.

Atraktivitu pro české exportéry může představovat především demokratizace Kuby. Na straně Íránu to jsou zase uvolněné sankce ze strany světových mocností. Riziko pro české vývozce může naopak podle Procházky představovat Ukrajina.

„Hlavní téma u nepojistitelných ekonomik je Ukrajina. Stále jsme takzvaně off cover, což znamená mimo pojištění. Existují ale i výjimky. My tu zemi bedlivě sledujeme, sledujeme vývoj, komunikujeme s dlužníky, komunikujeme i se státními úřady. Ti dlužníci jezdí relativně často do České republiky. My osobně se často dostáváme i tam. Osobně jsem tam byl asi před třemi měsíci s panem ministrem Mládkem. Musím říci, že to zatím nepostupuje do té podoby, že by se ta ekonomika otevřela a že bychom byli schopni pojišťovat,“ řekl Procházka na rádiu Zet.

Generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti také komentoval zprávu švýcarské finanční skupiny Credit Suisse, která varovala před neochotou investorů riskovat. Ta se podle ní blíží k úrovním, které svět zažil naposledy v srpnu 2011. Tehdy se přitom spekulovalo o rozpadu eurozóny.

Procházka říká, že se současná situace může kritické úrovni přibližovat, ale je to podobné jako při investování. Při něm podle Procházky existují vždy obavy, ale ty zastupují příležitosti. Pro někoho tedy může být určitá situace výhoda, zatímco pro jiného jde o negativum. Ředitel EGAP dále řekl, že klidným ho nenechává situace v Rusku, na Ukrajině nebo v zemích arabského jara. 

 

 

Generální ředitel EGAP Jan Procházka vystoupí v úterý 22.9.2015 v rámci cyklu Exportních večerů na Vysoké škole ekonomické v Praze. Program ve Vencovského aule VŠE začne v 16:15. Hostem bude kromě Jana Procházky také manažer akciového fondu ve společnosti Gutmann Christoph Olbrich. Mediálním partnerem akce je rádio Zet. Vstup je po registraci zdarma.

 

Více informací se o exportních večerech dočtete ZDE.

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s Generálním ředitelem Exportní garanční a pojišťovací společnosti Janem Procházkou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Pro český export je atraktivní subsaharská Afrika, říká generální ředitel EGAP Jan Procházka Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.