Průměrná teplota v ČR stoupne do roku 2060 o 2,5 stupně, léto se prodlouží až o pět týdnů

Průměrná teplota v České republice by měla do roku 2060 stoupnout až o 2,5 stupně Celsia. Ukázala to nejnovější studie Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy zpracované pro nevládní organizaci Glopolis. Analytička organizace Klára Sutlovičová na rádiu Zet řekla, že by se kvůli nárůstu teploty mělo prodloužit léto a to až o čtyři nebo pět týdnů. 

„Je to dobrá zpráva asi zejména pro děti. Léto by se nám mohlo prodloužit o čtyři až pět týdnů, ale je to zase nerovnoměrně rozložené na území České republiky. Ty teplejší oblasti budou více letní a ty chladnější oblasti zůstanou chladnější,“ řekla Sutlovičová.

V první čtvrtině dvacátého století bylo v horských oblastech na území České republiky ročně jen pět dnů, které přesáhly 30 °C. V teplejších částech Česka, jako je Morava, bylo takových dní až deset. Do roku 2060 by se mohli lidé podle Sutlovičové na jižní Moravě dočkat až třiceti tropických dnů ročně. Výraznější oteplení má kromě jižní Moravy zasáhnout také nízko položené oblasti Slezska. V České republice pak půjde zejména o severovýchodní a jihovýchodní část Čech.

Některé oblasti Středočeského kraje se proto budou muset vypořádat se znatelně větším obdobím sucha. Tato oblast se má táhnout k Žatecku na jedné straně a k Berounu na druhé.

Sutlovičová se na rádiu Zet zmínila také o takzvaných tepelných ostrovech, které jsou zajímavým jevem, jež se objevuje ve městech a stojí také za oteplováním.

„V Česku se to týká těch velkých měst nad sto tisíc obyvatel. Je to situace, kdy hlavně centra měst bývají výrazně teplejší než okolní krajina. Je to až několik stupňů Celsia. Důležité je, že vyšší teplota se tam udrží i v průběhu noci. Poté se v noci špatně větrá a lidé vlastně nemají ani příležitost si v noci odpočinout a dobře se vyspat,“ uvedla Sutlovičová.

Oteplování se dotkne podle Sutlovičové především vlekařů. Změna klimatu ale bude mít nepříznivé dopady i na zdravotnický sektor. Světová zdravotnická organizace je považuje vůbec za největší hrozbu. Mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel patří v tomto ohledu malé děti nebo starší občané. Některé studie přišly například i na to, že vlny veder mají v Austrálii vliv na produktivitu práce.

Sutlovičová uvedla, že se studie zabývala také tím, jak teplu přizpůsobit budovy. Lidé v nich totiž tráví až 90 procent času.

„Jde o opatření, která jsou řekněme nenáročná od instalace nějakého zastínění až po ta náročnější, jako je kvalitní tepelná izolace, obálky budov, instalace co největšího počtu zeleně do okolí budov, zelené fasády, zelené střechy a podobná řešení,“ uzavřela Sutlovičová. 

 

Článek obsahuje jen části rozhovoru s analytičkou centra Glopolis Klárou Sutlovičovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

Zdroj: Zet

 

 

Průměrná teplota v ČR stoupne do roku 2060 o 2,5 stupně, léto se prodlouží až o pět týdnů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.