Praha jako 6. nejbohatší region EU? V HDP se dorovnáváme na průměr, horší je to s platy

Praha byla Eurostatem označena za šestý nejbohatší region v Evropské unii. O místo se dělí s německým Bavorskem. Ještě lépe než Praha na tom je i slovenská Bratislava. Žebříček se určuje podle hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu. Ten český se podle novináře a komentátora Luboše Palaty opravdu přiblížil unijnímu průměru. Co se týče platů, zaostáváme za průměrem mnohem více.

Ekonomicky nejsilnějším regionem Evropské unie je Vnitřní Londýn - Západ. Ten vede statistiku se značným náskokem. Výkon tamní ekonomiky dosahuje téměř šestinásobku (580 procent) unijního průměru. Druhé skončilo Lucembursko s 264 procenty, třetí Hamburk s 206 procenty těsně před Bruselem. Praha se dělí o šesté místo s německým Bavorskem se 178 procenty.

„Druhou otázkou ovšem je, jestli se tento hrubý domácí produkt projevuje v tom, kolik bereme peněz, a to tak rozhodně není. Netýká se to jen Prahy, týká se to celé České republiky, která už téměř dohnala průměr Evropské unie, pokud jde o HDP na hlavu,“ říká Palata s tím, že ohledně mezd hrubě zaostáváme za průměrem EU.

Před Prahou a Bavorskem ještě skončil v žebříčku Eurostatu Bratislavský kraj se 188 procenty. „Zatímco u Prahy je bohatství dáno tím, kolik tady sídlí různých bank a společností, tak Bratislavu posouvá ještě víc dopředu to, že kousek od centra Bratislavy je největší slovenská automobilka Volkswagen. Je to jeden z největších závodů, který Volkswagen vůbec má,“ vysvětluje slovenské umístění Palata. Bratislavě také přináší spoustu různých výhod „magnetismus“ nedaleké Vídně, z čehož těží například bratislavské letiště.

Nejsilnější regiony EU:

Region HDP na obyvatele
Inner London - West (Velká Británie) 580 % průměru EU
Luxembourg  (Lucembursko) 264 %
Hamburg (Německo) 206 %
Bruxelles-Cap. / Brussel Hfdst.  (Belgie) 205 %
Bratislavský kraj (Slovensko) 188 %
Praha (Česká republika) 178 %
Oberbayern (Německo) 178 %
Île de France (Francie) 176 %
Inner London - East (Velká Británie) 175 %
Stockholm (Švédsko) 174 %
Noord-Holland (Nizozemsko) 164 %
Darmstadt (Německo) 163 %
Hovedstaden (Dánsko) 163 %
Stuttgart (Německo) 162 %
Bremen (Německo) 159 %
North Eastern Scotland (Velká Británie) 155 %
Wien (Rakousko) 155 %
Utrecht (Nizozemsko) 150 %
Berkshire, Buckinghamshire & Oxfordshire (VB) 150 %
Salzburg (Rakousko) 150 %

Palata upozorňuje na to, že v žebříčku nejbohatších regionů EU nejde ani tak o první příčky, se kterými jistě zahýbá blížící se brexit, ale spíše jeho chvost. „Některé regiony, které jsou velmi výrazně pod průměrem Evropské unie, mají právo na rozvojovou pomoc z evropských fondů tak, aby mohly dohnat průměr Evropské unie,“ uvedl novinář s tím, že Praha tedy takové fondy může čerpat jen obtížně nebo vůbec. Statistika také pomáhá ukazovat, jak se daří odstraňovat největší rozdíly, které mezi jednotlivými unijními regiony jsou, a zda ty chudší postupem času skutečně trochu bohatnou. 

Nejslabší ekonomiku v celé Evropské unii má region Severozapaden v Bulharsku, který dosahuje jen 29 procent unijního průměru. Bulharsko si obecně nevede moc dobře. Z nejhorších 10 regionů je polovina bulharských. Najdete zde i maďarské a rumunské regiony a jeden francouzský.

Nejslabší regiony EU:

Region HDP na obyvatele
Severozapaden (Bulharsko) 29 % průměru EU
Mayotte (Francie) 32 %
Severen tsentralen (Bulharsko) 33 %
Yuzhen tsentralen (Bulharsko) 33 %
Nord-Est (Rumunsko) 34 %
Severoiztochen (Bulharsko) 39 %
Yugoiztochen (Bulharsko) 39 %
Sud-Vest Oltenia (Rumunsko) 40 %
Észak-Alföld (Maďarsko) 43 %
Dél-Dunántúl (Maďarsko) 45 %
Észak-Magyarország (Maďarsko) 45 %
Lubelskie (Polsko) 47 %
Sud-Muntenia (Rumunsko) 47 %
Anatoliki Makedonia, Thraki (Řecko) 48 %
Dél-Alföld (Maďarsko) 48 %
Ipeiros (Řecko) 48 %
Podkarpackie (Polsko) 48 %
Warmińsko-Mazurskie (Polsko) 49 %
Podlaskie (Polsko) 49 %
Swiętokrzyskie (Polsko) 50 %

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Praha jako 6. nejbohatší region EU? V HDP se dorovnáváme na průměr, horší je to s platy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

  Společnost ·

  Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

 2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

  Společnost ·

  Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

 3. Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii

  Byznys ·

  Ceny ropy na světových trzích posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Reagují tak na útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii. Podle severu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.