Povinné ručení bude letos kvůli změnám v zákonech dražší

V důsledku změn v občanském zákoníku letos pojišťovny zdraží povinné ručení v průměru o pět procent. Pojišťovny totiž kvůli nové legislativě vynakládají na škody spojené s pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla stále více peněz. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami, které nevylučují další růst sazeb v průběhu tohoto roku. Loni pojistky zdražily o zhruba desetinu.  

Nový občanský zákoník zrušil tabulky, podle kterých pojišťovny vyplácely škody na zdraví. Částky odškodného, které pojišťovny musí platit obětem nehod, tak podle pojišťoven vzrostly až o čtvrtinu. Vliv na vyšší náklady pojišťoven mají i povinné odvody do Fondu zábrany škod a placení výjezdů hasičského záchranného sboru. Fondu zábrany škod musí pojišťovny platit tři procenta z vybraného povinného ručení. Kromě toho navíc platí paušální poplatky hasičům ve výši 5600 korun za hodinu zásahu.

Průměrná škoda na zdraví dosáhla loni v důsledku změn spojených s novým občanským zákoníkem 600 tisíc korun, což bylo o polovinu více než v roce 2013. Od začátku roku 2014 byl z vybraného pojistného hrazen také tříprocentní odvod do Fondu zábrany škod, kam pojišťovny poslaly zhruba 550 milionů korun.

"Ceny povinného ručení letos měníme v průměru o pět procent," řekla ČTK mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Obdobný růst očekává mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata napříč pojistným trhem i s možností dalšího růstu o jednotky procent. Důvodem je podle něj zejména zatížení novými náklady spojenými se změnou legislativy, tedy odvody do fondu zábrany škod a trvalým růstem průměrné újmy u škod na zdraví. Výhledově čeká též zatížení všech poctivých řidičů v důsledku zrušené “úhradové povinnosti”, která financovala odškodnění obětí škod způsobených nepojištěným vozidlem.

Některé pojišťovny stanovují ceny pro každého klienta individuálně. Často tedy zohledňují rizikovost klienta. Například Kooperativa zvýší ceny u rizikových klientů v průměru o šest procent. Uvedl to mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Ostatní méně rizikoví klienti budou podle Káni platit za povinné ručenní stejně jako v předchozím roce či dokonce méně.

Povinné ručení nabízí v České republice 12 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru vozu a dalších kritérií. 

 

Zdroj: ČTK

 

Povinné ručení bude letos kvůli změnám v zákonech dražší Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Novým členem registru neplatičů Solus je Sazka

    Byznys ·

    Novým členem úvěrového registru neplatících klientů Solus se minulý týden stala společnost Sazka. Ta je tak se svou značkou Sazkamobil devátým telekomunikačním operáto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.