Poslední zúčtování Nokie s mobily a její nový ředitel

Finská společnost Nokia naposledy zahrnula mobilní telefony a smartphony do svého hospodaření. Podle kvartálních hospodářských výsledků prodělala firma od začátku roku 239 milionů eur (6,6 miliardy korun). Velký podíl na tom nesla právě její mobilní divize, kterou v koncem minulého týdne převzal americký Microsoft. Nokia zároveň jmenovala nového generálního ředitele, Rádžíva Suriho, pod jehož vedením se zaměří na síťová zařízení a technologický vývoj.

Mobilní telefony byly nejznámějším produktem Nokie. Ve snaze udržet si zájem investorů dnes také společnost oznámila, že za loňský rok vyplatí miliardu eur na mimořádných dividendách a zahájí zpětný odkup vlastních akcií v hodnotě 1,25 miliardy eur.

Nokia, která byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, začala úzce spolupracovat s technologickou společností Microsoft již v roce 2011. Přestože akvizice Nokie v hodnotě 5,4 milionů eur ( téměř 150 miliard korun) obě firmy oznámily již v září loňského roku, byla kvůli problémům s čínským antimonopolním úřadem dokončena až začátkem tohoto měsíce.

Dvacet pět tisíc zaměstnanců tak přešlo pod vedení amerického technologického giganta a mobilní zařízení Nokia budou podle jejího bývalého ředitele, Stephena Elopa, v blízké době nést název Microsoftu. Finská firma se bez mobilní divize zaměří na síťová zařízení, mapové služby, technologický vývoj a licence.

Nokia byla světovým producentem mobilů číslo jedna mezi lety 1998 a 2012. Mobilní divize této finské firmy na přelomu tisíciletí uvedla na trh několik průlomových telefonů a její model 3310 se dostal do světového žebříčku deseti nejprodávanějších mobilních telefonů.

Roku 2011 se však začala potýkat s vážnými problémy a musela propustit tisíce zaměstnanců hned v několika zemích. Náznak zlepšení přinesly až modely představené v loňském roce. Nokia také poprvé představila řadu X, která používala jako první z finských telefonů operační systém Android.

Naději by firmě mohl přinést i nový šéf. Šestačtyřicetiletý Súrí, který je původem Ind (stejně jako generální ředitel Microsoftu Satya Nadella), nastoupí do čela Nokie od čtvrtka. Ve firmě podle serveru BBC pracuje již dvacet let a jeho úkolem bude naplánovat další vývoj podniku bez divize mobilních telefonů.

Surí byl od roku 2009 šéfem divize pro síťová zařízení Solutions and Networks, která se po prodeji výroby mobilních telefonů americkému Microsoftu stala klíčovou částí Nokie. Divizi Solutions and Networks se mu v posledních letech podařilo po drastické restrukturalizaci vrátit do zisku.

Risto Siilasmaa, předseda představenstva společnosti Nokia řekl, že Suri „ prokázal schopnosti přijít s jasnou strategií, řídit inovace a růst, zajistit hladký chod (firmy) a podat výsledky.“

Dění kolem firmy Nokia komentoval ve Studiu Zet Jan Matura, redaktor serveru Mobil iDnes.

Zdroj: ČTK, Zet, BBC

Nový ředitel Nokie, Rádživ Suri · Zdroj: ČTK

Nokia Lumia · Zdroj: ČTK

Poslední zúčtování Nokie s mobily a její nový ředitel Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Apple překvapil burzovní trhy, bude dělit akcie

    Byznys ·

    Technologická společnost Apple překvapila akciové trhy oznámením záměru na rozdělení svých akcií. Těm chce snížit jejich nominální cenu na sedminu z dnešních více n…

  2. OSN chybí finance na humanitární pomoc v Sýrii

    Společnost ·

    Výzva požadující od shromáždění OSN požadovala 6,5 miliard dolarů (téměř 130 miliard korun) na financování humanitárních projektů pro letošní rok, se nesetkala s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.