Porota v Manafortově procesu dosud nedospěla k rozhodnutí

Porota v procesu s bývalým šéfem volební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa Paulem Manafortem, obviněným z defraudací a daňových podvodů, ve čtvrtek ani po sedmi hodinách za zavřenými dveřmi nedospěla k rozhodnutí ohledně 18 bodů obvinění. Šest žen a šest mužů, zasedajících v porotě, se znovu sešlo v soudní budově v Alexandrii u Washingtonu v pátek ráno místního času (odpoledne SELČ). Trump v pátek označil proces s Manafortem za "velmi smutný" a Manaforta za "velmi dobrého člověka". Soudce Thomas Selby Ellis, který řídí proces, se podle agentury Reuters stal terčem výhrůžek a je pod policejní ochranou.

Ještě před přestávkou soudce ve čtvrtek zodpověděl porotcům na čtyři otázky, týkající se zejména definice pojmu "rozumné pochybnosti". Soudce jednoduše odvětil, že jde o "pochybnosti opírající se o zdravý rozum". Podle zákona má porota obžalovaného zprostit obvinění v případě "rozumných pochybností" o jeho vině. Obhajoba si podle agentury Reuters otázky poroty vyložila jako dobré znamení, obžaloba se zdržela komentáře.

Poradce poroty Roy Futterman varoval před vyvozováním závěrů z prvních otázek porotců. "Není překvapivé, že obhajoba vkládá naděje do těchto otázek, protože zní jako zpochybnění jistých základních věcí. Ale bylo by chybou si myslet, že je to nějaké jednoznačné znamení," řekl Futterman.

Manafort čelí obvinění ze zatajení desítek milionů dolarů, které získal v roli poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého v únoru 2014, jakož i z daňových a bankovních podvodů. Manafortovi obhájci se snaží soud přesvědčit, že finanční machinace jsou ve skutečnosti dílem Manafortova dlouholetého obchodního partnera Richarda Gatese.

"Je to velmi smutný den pro naši zemi," řekl v pátek Trump podle agentury AP. Zároveň dodal, že Manafort pro něho pracoval jen velmi krátkou dobu. "Myslím, že je velmi smutné, co Paulu Manafortovi provedli," podotkl Trump.

Proces je v médiích vnímán jako test týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Případné osvobození Manaforta by Trumpovi dodalo novou munici ke kritice Muellerova vyšetřování, které prezident odsuzuje jako "hon na čarodějnice", poznamenala AFP.

Samo Trumpovo jméno, narážky na jeho kampaň a vládu zní v soudní síni v Alexandrii tak vzácně, že diváci vyskočili, když soudce ve čtvrtek pronesl "pan Trump", poznamenala agentura AP o "fantomu soudní síně 900". Sám Gates se ke svému podílu na vině už dříve přiznal a s Muellerem spolupracuje. Kromě jiného připustil, že Manafortovi pomáhal falšovat daňová přiznání a skrývat jeho peníze v zahraničí.

Manafort čelí rovněž obvinění v souvislosti s tím, že utajil své působení v roli poradce bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Soud v této věci začne v září.

Podle Reuters by kromě soudce Ellise mohli být terčem výhrůžek i sami porotci. Soudce řekl, že nepřipadá ani v nejmenším v úvahu, aby jejich jména byla zveřejněna právě z bezpečnostních důvodů. I proto celá část spisů týkajících se Manafortova případu, které spadají do kategorie důvěrné, se týká i všech detailů kolem složení a fungování poroty.

 

 

Zdroj: ČTK

Porota v Manafortově procesu dosud nedospěla k rozhodnutí Foto: ČTK/AP/Pablo Martinez Monsivais: Paul Manafort

reklama

Další články

 1. Pentagon: Čína nacvičuje letecké údery proti USA

  Společnost ·

  Čínská armáda rozšiřuje operační schopnosti svého letectva a pravděpodobně nacvičuje údery proti Spojeným státům. Uvádí to čtvrteční zpráva amerického ministerstva obr…

 2. Inflace v eurozóně zrychlila nad cíl ECB

  Byznys ·

  Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlilo na 2,1 procenta z červnových dvou procent. Vyplývá to z konečné zprávy Eurostatu. Díky vyšší…

 3. Spojené státy hrozí Turecku dalšími sankcemi

  Byznys ·

  Spojené státy pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara nepropustí zadržovaného amerického pastora Andrewa Brunsona. Informovala o tom agentura Reu…

 4. Bohemia Sekt zvýšil zisk o 80 milionů korun

  Byznys ·

  Bohemia Sekt, největší výrobce sektů a vín v ČR, loni utržil 1,6 miliardy Kč, stejně jako v letech 2016 a 2015. Zisk zvýšil o 80 milionů korun na 442 milionů Kč, napsa…

 5. Za pravými českými rajčaty na Hanou

  Komerční sdělení ·

  Olomoucký kraj, nazývaný od 16. století Haná, je známý bohatými kulturními tradicemi a řadou unikátních památek. Mezi nejvýznamnější patří Svatý kopeček v Olomouci, kd…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.